“Wojna Klary”, Clara Kramer, Stephen Glantz

15.05.2009 
Kategoria: Kramer Clara, Glantz Stephen, #en, książka, Znak, autor


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“Wojna Klary” (Clara’s War); Clara Kramer, Stephen Glantz; Wyd. Znak (2009) :: Clara Kramer, autorka i bohaterka książki.

Poruszająca opowieść Clary Kramer, która cudem ocalała z piekła Holokaustu. Gdy w 1942 roku do Żółkwi wkraczają niemieckie wojska, życie piętnastoletniej Klary i jej rodziny zmieniło się na zawsze. Wiedząc o nadciągającej zagładzie ojciec dziewczynki poszukuje ocalenia dla bliskich - gdy zawodzą wszyscy przyjaciele, z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Volksdeutch Beck. Dzięki niemu pod podłogą jednego z domów powstaje schron, który ocali życie osiemnastu osób. Życie pod ziemią przynosi ratunek, ale jest też nieustającym koszmarem, który w poruszający sposób odtwarzają autorzy książki. Mieszkańcy schronu

z trudem znoszą potworne warunki w nim panujące i bezustannie żyją w obawie, że kryjówka zostanie odkryta. Wciąż zaś znajdują się ku temu kolejne powody, które Klara utrwalała na stronach swego dziennika: w domu nad schronem zamieszkują funkcjonariusze SS, atakują go hordy ukraińskiej policji, wreszcie trawi pożar.

Wojna Klary to piękna i dobrze napisana historia o miłości, śmierci, dobru i wojnie jako doświadczeniu prywatnym. Dotyka ona dziejów Polski i Ukrainy oraz problemów związanych z polsko-żydowską przeszłością. Historia Klary zachwyciła między innymi Agnieszkę Holland, która planuje jej ekranizację.

(nw)

Linki:
:: List of Holocaust survivors - Wikipedia (en)
:: Wydawnictwo Znak

Komentarze

Komentarze (2) do “Wojna Klary”, Clara Kramer, Stephen Glantz

  1. Kamila :: 18.05.2009 , 00:25

    Niezwykle poruszająca książka. Aż nie chce się wierzyć, że kilkanaście osób było w stanie przeżyć w bunkrze i takich warunkach 18 miesięcy… ale jednocześnie budzi podziw dla odwagi i wytrwałości tych ludzi.
    Tego typu literatura zawsze skłania do refleksji, zastanowienia się nad sobą. Ile człowiek jest w stanie znieść? Jak bardzo potrafi skrzywdzić? Co my zrobilibyśmy na miejscu tych ludzi? Klara Kramer wybaczyła.
    Polecam

  2. Czytajka :: 30.05.2009 , 17:34

    Wzruszająca, przerażająca a zarazem piękna historia opowiedziana po części nie tylko z perspektywy małej dziewczynki ale także ofiary Holocaustu. Masowe mordy, Żydzi wywożeni do getta i obozów to przerażający fragment naszej historii, którego nigdy nie powinniśmy zapominać, a o której literatura, tak jak i teraz, nieustannie nam przypomina. Książka ta, napisana w formie dziennika uzupełnianego komentarzami i wspomnieniami dużo już starszej Klary opowiada nie tylko losy jej i jej rodziny z czasów wojny, ale pokazuje także siłę i moc wzajemnych uczuć, których nawet w obliczu wojny nie zatracili Żydzi.

Dodaj komentarz: