“Dziedzictwo popiołów. Historia CIA”, Tim Weiner

26.05.2009 
Kategoria: #en, Weiner Tim, wywiad, książka, Rebis, autor


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“Dziedzictwo popiołów. Historia CIA” (Legacy of Ashes. The History of the CIA); Tim Weiner; Wyd. Rebis (2009) :: Tim Weiner, autor książki. Poniżej zobacz wywiad Charlie Rose’a z Timem Weinerem.

Dziedzictwo popiołów, dokumenty ukazujące niepowodzenia CIA ukazane przez laureata Nagrody Pulitzera Tima Weinera.

Od sześćdziesięciu lat Centralna Agencja Wywiadowcza ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera Tim Weiner zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów ukazujących niepowodzenia CIA, jej - jak to nazwał prezydent Eisenhower - “dziedzictwo popiołów”.

Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, nim ją napisał, przestudiował ponad 50 tysięcy dokumentów i odbył setki rozmów z weteranami agencji, w tym jej pracownikami operacyjnymi i dyrektorami. Prowadzi nas od powstania CIA w latach czterdziestych, przez okres zimnej wojny i upadku komunizmu, aż do 11 września, kiedy to po wieżach WTC o mało nie runęła i agencja.

Przede wszystkim jednak stawia trudne dla CIA pytania: dlaczego trzy pokolenia jej pracowników nie potrafiły pojąć świata, który miały objaśniać prezydentom; dlaczego na całych połaciach kuli ziemskiej służba ta nie zdołała zwerbować ani jednego agenta; dlaczego niemal wszyscy jej dyrektorzy zostawiali ją w gorszym stanie, niż ją zastali, a wreszcie - jaki to miało wpływ na bezpieczeństwo USA.

Weiner łączy w tej książce sztukę reportażu z warsztatem historyka, wiedzę komentatora politycznego ze zręcznością pióra autora kryminałów… Pasjonująca lektura.

***

Tim Weiner, reporter “The New York Timesa”, zajmuje się amerykańskim wy­wiadem już ponad dwadzieścia lat. Za artykuły na temat bezpieczeństwa narodowego został wyróżniony Nagrodą Pulitzera. Śledził w terenie wiele operacji CIA, m.in. w Afganistanie. Nagrodzone National Book Award Dziedzictwo popiołów jest jego trzecią książką.

(nw)

Linki:
:: Tim Weiner - Wikipedia (en)
:: Wydawnictwo Rebis

Komentarze

Dodaj komentarz: