“Dym. Powszechna historia palenia”, Sander L. Gilman, Zhou Xun

22.07.2009 
Kategoria: Zhou Xun, Gilman Sander L., Universitas, książka

“Dym. Powszechna historia palenia” (Smoke. A Global History of Smoking); Sander L. Gilman, Zhou Xun; Wyd. Universitas (2009) :: Reklama książki, ogienkr @YT.

Dym. Powszechna historia palenia to pierwsza zrozumiała dla wszystkich historia palenia opisująca wszystkie jej formy, praktyki, parafernalia i materiały z różnych kultur, miejsc i czasów. Ponad 300 ilustracji dokumentuje palaczy i palenie wszelkiego rodzaju substancji, łącznie z tytoniem, aromatyzowanymi papierosami, marihuaną i kokainą. Od palarni opium w wiktoriańskiej Anglii do tytoniu w dawnej Japonii i hollywoodzkich produkcjach, od trawki i heroiny do hawańskich cygar. Szeroki wybór esejów ukazuje palenie zarówno w kulturze wysokiej, jak i popularnej, porusza temat płci i narodowości, sztuki, literatury, aż po reklamę, film i muzykę. Dym porusza również mroczną stronę tematu, łącznie z krytyką z punktu widzenia prawa, moralności i medycyny, towarzyszącą produkcji, dystrybucji i konsumpcji używek.

Jest to książka dla każdego, dla ludzi zainteresowanych relacjami między paleniem a sztuką, historią medycyny, reklamą, ekonomią oraz dla kolekcjonerów fajek i miłośników cygar. Zaintryguje zagorzałych palaczy, ale też przeciwników palenia, jak również dużo liczniejszą grupę: wszystkich, którzy próbowali i nie udało się im rzucić palenia.

DYM. POWSZECHNA HISTORIA PALENIA
Sander L. Gilman, Zhou Xun, Wyd. Universitas

Wydawca :: Allegro.pl :: Nokaut.pl

Sander L. Gilman jest profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych i medycyny na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Historyk kultury i literatury, jest autorem lub edytorem ponad 60 książek, między innymi Health and Illnes: Images of Difference (Reaktion, 1996).

Zhou Xun jest pracownikiem naukowym Economic and Social Research Council przebywającym na stypendium badawczym na wydziale historii School of Oriental and African Studies Uniwersytetu w Londynie i autorem kilku książek, m.in. Chinese Perceptions of the “Jews” and Judaism (2000).

(nw)

Linki:
:: Sander Gilman - Wikipedia (en)
:: Wydawnictwo Universitas

Komentarze

Dodaj komentarz: