“Bóg Dawkinsa”, Alister E. McGrath

23.07.2009 
Kategoria: #en, Uniwersytet Jagielloński, McGrath Alister, spotkanie, książka, autor

“Bóg Dawkinsa. Geny, memy i sens życia” (Dawkins’ God. Genes, Memes, and the Meaning of Life); Alister E. McGrath; Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego (2008) :: Alister McGrath i Richard Dawkins: @VG. Poniżej: Alister McGrath - wykład Dawkins’ God (12.11.06): Bi0L0g0s @YT.

Jest to pierwsza książka poświęcona w całości polemice z poglądami Richarda Dawkinsa, autora kilku popularnonaukowych bestsellerów, jak Samolubny gen i Ślepy zegarmistrz. Dawkins jest chyba najbardziej znanym na świecie ateistą, słynącym z wrogości wobec religii i kontrowersyjnych wypowiedzi na jej temat. Ta doskonale przemyślana książka ujawnia po kolei słabości podstawowych założeń Dawkinsa, dotyczących takich zagadnień, jak konflikt między religią a nauką, teoria działania „samolubnego genu” w procesie ewolucji czy rola nauki w wyjaśnianiu świata. Co ważne, mówiąc o tych kontrowersyjnych sprawach, autor posługuje się językiem zrozumiałym nawet dla czytelników niemających wiedzy naukowej i religijnej.

Wspaniała książka (…). Ma wszelkie cechy dobrej polemiki naukowej – kompetentna, przekorna i bardzo zabawna. Nie mogę się doczekać odpowiedzi Dawkinsa na krytykę Alistera McGratha. - Michael Ruse, Florida State University

Tour de force. - Simon Conway Morris, Cambridge University

Miażdżąca krytyka. - David N. Livingstone, Queen’s University, Belfast

McGrath napisał znakomitą książkę. Trudno sobie wyobrazić, aby można było lepiej pokazać, zinterpretować i skrytykować dzieło Dawkinsa i jego religijne implikacje. - Times Higher Education Supplement

BÓG DAWKINSA. GENY, MEMY I SENS ŻYCIA
Alister E. McGrath, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wydawca :: Allegro.pl :: Nokaut.pl

Alister McGrath jest profesorem teologii historycznej Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jako światowej sławy teolog ze stopniem doktora w dziedzinie biofizyki molekularnej jest osobą wyjątkowo kompetentną w opisywanej przez siebie dziedzinie. Znany z klarowności pisarskiego stylu, potrafi przedstawić trudne sprawy w sposób jasny dla przeciętnego odbiorcy.

(nw)

Linki:
:: Alister E. McGrath - strona autora (en)
:: Alister E. McGrath - Wikipedia (pl)
:: Richard Dawkins - strona autora (en)
:: Richard Dawkins - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komentarze

Dodaj komentarz: