“Szczury i wilki”, Grzegorz Gortat

6.08.2009 
Kategoria: Gortat Grzegorz, zwiastun, Nasza Księgarnia, książka

“Szczury i wilki”; Grzegorz Gortat; Wyd. Nasza Księgarnia (2009) :: Zwiastun książki, Togarth1997 @YT.

Piętnastoletni Henryk uważa się za prawdziwego Polaka. Z zaangażowaniem broni “czystości” polskiej krwi. Jego autorytetem jest Adolf Hitler, a biblią Mein Kampf. “Żadnej litości dla wroga. Litość jest oznaką słabości”, “Chorych trzeba oddzielić od zdrowych. Kretyni, karły, Żydzi, degeneraci: wyeliminować ich, to naprawić błąd natury” – zapamiętale głosi za przywódcą neonazistowskiej organizacji. Bezwzględnie i brutalnie wciela te idee w życie. Jednak czy naprawdę pojmuje, o co walczy? Czy byłby równie oddany sprawie, gdyby doświadczył piekła Auschwitz?

SZCZURY I WILKI
Grzegorz Gortat, Wyd. Nasza Księgarnia

Wydawca :: Allegro.pl :: Nokaut.pl

Najnowsza powieść Grzegorza Gortata skłania do refleksji na tym, jak wciąż żywe i niebezpiecznie są przekonania, które w ubiegłym wieku doprowadziły do Holokaustu. Stawia pytania, czy błędy historii są rzeczywiście nauką i przestrogą.

Grzegorz Gortat (ur. 1957), anglista, tłumacz, pisarz. Łodzianin z urodzenia, warszawiak na skutek życiowych wyborów. Autor utworów różnorodnych tematycznie i gatunkowo, laureat nagród literackich (wyróżnienie w konkursie IBBY “Książka Roku 2006″, nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za powieść Do pierwszej krwi).

(nw)

Linki:
:: Grzegorz Gortat - strona autora
:: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Komentarze

Komentarze (6) do “Szczury i wilki”, Grzegorz Gortat

 1. tagit :: 18.08.2009 , 09:45

  Z jednej strony przerażająca jest ta książka. Z drugiej bardzo potrzebna. Szczególnie dziś - gdy holocaust wydaje się być tak odległy. A jednocześnie tak znów bliski i realny. Polecam tę książkę.

 2. rosta :: 18.08.2009 , 18:34

  Poruszająca książka. Smutna, bo w jakimś stopniu prawdziwa. Mówiąca o nienawiści, której przecież pełno jest wokół nas..

 3. magae :: 21.08.2009 , 01:38

  Smutna, poruszająca książka. Mocna. Bardzo refleksyjna. I ważna.

 4. magda :: 26.08.2009 , 08:49

  Wstrząsająca książka. Brutalna. Ale przeciez nie może być inna- opowiada o naziźmie, o ideologii faszystowskiej i jej wyznawcach w czasach obozu Auschwitz i (niestety) w dzisiejszych. Polecam, bo każdy powinien się z nią zapoznać

 5. magae :: 26.08.2009 , 12:13

  Mocna zapowiedź. I mocna książka. Ksiażka która zostaje na dłużej w człowieku. Która każe myśleć. Która zmusza do refleksji. Bardzo polecam.

 6. evita :: 08.09.2009 , 12:59

  Moim zdaniem to książka o nienawiści. O tej najgorszej nienawiści wśród ludzi. Jeżeli komuś wydaje się, że ideologie nazistowskie są odległe, to polecam im lekturę tej książki..

Dodaj komentarz: