“Czyste, nieczyste”, Colette

10.09.2009 
Kategoria: Colette Sidonie-Gabrielle, Agnieszka Wolny-Hamkało, W.A.B., książka

“Czyste, nieczyste” (Le Pur et l’impur); Sidonie-Gabrielle Colette; Wyd. W.A.B. (2009) :: Agnieszka Wolny-Hamkało, prezentacja książki. wydawnictwowab @YT.

Colette opowiada o zmysłowości. W najróżniejszych jej odmianach. Pisze o ludziach, których znała. Duchowych hermafrodytach, biseksualistach, homoseksualistach, lesbijkach. O ich miłosnych fascynacjach. O smutku. I o pragnieniu czystości. W pierwotnej wersji książka zatytułowana była Te rozkosze… Dołączony cytat wyjaśniał znaczenie wielokropka: „Te rozkosze, które tak lekko nazywa się fizycznymi…”. Z naciskiem na „tak lekko”. Bez teoretyzowania, od którego zawsze stroniła, Colette przywołuje najróżniejsze formy rozkoszy. Te, których sama doświadczyła, i – częściej – te, które miała okazję obserwować. Opowiada o pokusach i sztucznych rajach, o zazdrości, o znużeniu Don Juana… Nie ma na stronach tej książki najmniejszej niestosowności, żadnego osądu, żadnych uprzedzeń – jedynie zaciekawienie, wrażliwość i wyczucie.

CZYSTE, NIECZYSTE
Sidonie-Gabrielle Colette, Wyd. W.A.B.

Wydawca :: Allegro.pl :: Nokaut.pl

Sidonie-Gabrielle Colette (1873–1954) jako dwudziestolatka poślubiła Henry’ego Gauthier-Villarsa, znanego jako Willy, paryskiego literata cieszącego się nie najlepszą reputacją. Pod jego nazwiskiem opublikowała swoje pierwsze powieści, opisujące dojrzewanie i inicjację Klaudyny. Owiane skandalem, odniosły spory sukces wydawniczy. Po rozstaniu z mężem Colette utrzymywała się z aktorstwa, aż wreszcie ugruntowała swoją pozycję jako pisarka. Uważana za jedną z najważniejszych postaci literatury francuskiej. Członkini belgijskiej Akademii Literatury oraz Akademii Goncourtów.

(nw)

Linki:
:: Sidonie-Gabrielle Colette - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

Dodaj komentarz: