Tamta strona ciszy, Andre Brink

3.07.2007 
Kategoria: Agnieszka Wolny-Hamkało, Noir sur Blanc, Brink Andre, recenzja, książka


ksiazkiTV @ Video Google

Ksiegarnia.pl

“Tamta strona ciszy”; Andre Brink; Wydawnictwo Noir sur Blanc (X.2005) :: Film: recenzja Agnieszki Wolny - Hamkało (VirTV).

‘Tamta strona ciszy’ południowoafrykańskiego pisarza André Brinka to poruszająca, miejscami wstrząsająca i brutalna opowieść o losie jednostek nieprzystających do społeczności, wykluczonych i skazanych na potępienie.

Początkowo o bohaterce Tamtej strony ciszy dowiadujemy się jedynie, że została straszliwie okaleczona, pozbawiona języka, a także dopuściła się morderstwa. Z czasem poznajemy jej historię. Hanna dorasta w restrykcyjnym niemieckim sierocińcu pod koniec XIX wieku. Bardzo silna osobowość, ponadprzeciętna inteligencja i ogromna wyobraźnia nie pozwalają jej dostosować się do rygorów panujących w domu dziecka, w którym cierpi głód, jest dręczona emocjonalnie, a także wykorzystywana seksualnie. Jednocześnie oddaje się marzeniom o “tamtej stronie ciszy”, krainie, z której przybywa wiatr i gdzie panuje wieczna cisza, jak również utożsamia się z baśniowo-historycznymi bohaterami. Przeżywa między innymi fascynację Joanną d’Arc. Już dorosła, Hanna udaje się do afrykańskiej kolonii wraz z innymi kobietami, wywożonymi z myślą o roli kucharek, służących, żon. W Afryce bohaterka uświadomi sobie swoją wewnętrzną siłę i wykorzystując inteligencję i zdobyte doświadczenie, przełoży ją na czyny.

Dzieje Hanny to niezwykle piękna, pisana w natchnieniu i uniesieniu historia ludzkiego okrucieństwa, marzeń, złudzeń i pragnień.

André Brink, południowoafrykański pisarz, dramaturg i eseista, urodził się w 1935 roku. Od 1991 jest wykładowcą uniwersyteckim w Kapsztadzie. Autor siedemnastu powieści, a także licznych sztuk, esejów i opowiadań. Prawie wszystkie utwory mają związek z sytuacją polityczną w RPA. Pisarz staje w nich w obronie wartości, którym sprzeniewierzył się oparty na przemocy system segregacji rasowej. Brink został uhonorowany wieloma nagrodami literackimi w kraju i za granicą, był ponadto trzykrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Linki:
:: Wydawnictwo Noir sur Blanc

Komentarze

Dodaj komentarz: