“Życie na miarę literatury”, Michał Paweł Markowski

27.11.2009 
Kategoria: Markowski Michał Paweł, Homini, spotkanie, książka, autor

“Życie na miarę literatury”; Michał Paweł Markowski; Wyd. Homini (2009) :: Michał Paweł Markowski - spotkanie autorskie w Łodzi, 20 listopada 2009; @YT.

Co to znaczy, że życie jest, czy może powinno być “na miarę literatury”? Przede wszystkim to, że życie samo, życie bez naszego udziału nic nie mówi, a więc nie może być zrozumiałe. Życie samo pokazuje się w dwóch momentach, z których język jest sromotnie wygnany: albo w depresji, albo w mistycznym uniesieniu. Odchodzenie od życia prowadzi nas nieuchronnie w stronę języka, a więc - egzystencji. Literatura podsuwa nam język, za pomocą którego możemy zawiązywać przymierza przeciwko bezsensowi. Literatura w sensie szerokim, ba, najszerszym z możliwych, to językowy wyraz naszej egzystencji, to opowieść nadająca naszemu życiu kształt, który nigdy nie jest ostateczny i który bardzo często się kruszy. Dlatego człowiek bez literatury żyć nie może, nawet wtedy, gdy nic o tym nie wie.

ŻYCIE NA MIARĘ LITERATURY
Michał Paweł Markowski, Wyd. Homini

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Michał Paweł Markowski - (ur. 1962), krytyk literacki, eseista, publicysta, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, dyrektor Centrum Studiów Humanistycznych na UJ, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Josepha Conrada. W latach 2002-2004 wykładał na uniwersytetach Harvarda i Northwestern. Autor wielu książek poświęconych filozofii i literaturze, m. in.: Anatomia ciekawości, Efekt inskrypcji. Jacques Derrida i literatura, Występek. Eseje o pisaniu i czytaniu, Czarny nurt. Gombrowicz, świat, literatura, Nieobliczalne, Polska literatura nowoczesna. Leśmian, Schulz, Witkacy. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i Nagrody im. Aleksandra Brücknera. Tłumaczył m.in. prace Rolanda Barthesa, Jacques’a Derridy, Julii Kristevej, Emmanuela Lévinasa, Jean-François Lyotarda, Richarda Rorty’ego, Marcela Prousta. Przez trzy lata prowadził w telewizji publicznej programy literackie.

(nw)

Linki:
:: Michał Paweł Markowski - strona UJ (en)
:: Michał Paweł Markowski - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwo Homini

Komentarze

Dodaj komentarz: