“Porucznicy 1939″, “Elbing 1945″, Tomasz Stężała

11.02.2012 
Kategoria: Stężała Tomasz, Erica, spotkanie, książka, autor

“Porucznicy 1939″, Tomasz Stężała, Wyd. Erica (2011) :: Tomasz Stężała, Olsztyn, 18.11.2011 (1/3) @YT.

Wrzesień 1939. Zaczyna się II wojna światowa. Padają pierwsze strzały w bitwach Kampanii Wrześniowej. Autor w sposób bardzo sugestywny i godny mistrzów pióra takich jak Sven Hassel czy Hans Hellmut Kirst, przedstawia splatające się losy polskich, niemieckich i rosyjskich młodych oficerów wciągniętych w wojenny koszmar. Porucznicy 1939 to wartka powieść pokazująca nie tylko śmierć na polu walki, ale też miłość i rozpacz bohaterów. Dodatkowym atutem książki jest jej nawiązanie do najlepszych powieści wojennych opartych na faktach. Poruczników 1939 czyta się jak zbeletryzowaną biografię tak ciekawych postaci jak choćby porucznik Bolesław Nieczuja-Ostrowski, który po kampanii wrześniowej ucieka przed NKWD i Gestapo po całej Polsce.


Tomasz Stężała Olsztyn, 18.11.2011 (2/3) @YT


Tomasz Stężała Olsztyn, 18.11.2011 (3/3) @YT

“Elbing 1945. Pierwyj Gorod. Tom II”, Tomasz Stężała, Wydawnictwo Erica (2011) :: W II tomie powieści o zagładzie Elbląga poznajemy finał tragicznych walk jakie miały miejsce w Prusach Wschodnich na początku 1945 roku. Władze hitlerowskie nie zezwalają na ewakuację ludności cywilnej z miasta. Na wieść o radzieckiej ofensywie mieszkańcy wpadają w panikę. Pozostaje im tylko ucieczka albo walka na śmierć i życie. Śledząc dalsze losy bohaterów, stajemy się świadkami krwawego spektaklu, którego finałem będzie zagłada miasta. To nie fikcja, to drobiazgowy i przejmujący opis umierania ludzi i miasta w 1945 roku.

“Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia. Tom I”, Tomasz Stężała, Wyd. Erica (2010) :: Powieść o prawdziwej historii Elbląga. Autor bardzo realistycznie, w oparciu o badania przedstawia obraz miasta, do którego nieuchronnie zbliża się front. Rok 1944, Prusy wschodnie. Nadciąga sowiecka ofensywa. Z relacji mieszkańców, urywków listów, notatek i dokumentów powstała wciągająca opowieść opisująca wydarzenia tamtych dni. Poznajemy zarówno mieszkańców ówczesnego Elbinga, losy niemieckich obrońców jak i historię żołnierzy Armii Czerwonej. Ich oczami poznamy kulisy tych niezwykle morderczych walk, które posłużyły Sowietom jako poligon przed zdobyciem Berlina. Powieść Tomasza Stężały w barwny i sugestywny sposób ukazuje czytelnikowi jak naprawdę przebiegało sowieckie wyzwolenie.

“PORUCZNICY 1939″, “ELBING 1945″, Tomasz Stężała

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo Erica
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

Tomasz Stężała jest elblążaninem z urodzenia. Po studiach w Olsztynie rozpoczął pracę w wyuczonym zawodzie, który po służbie wojskowej zmienił na pracę nauczyciela. Jest biologiem i nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania historykiem związanym z wojskowością i polityką. Wychowany w rodzinie głęboko patriotycznej (jego dziadkiem był żołnierz Września 1939 roku i dowódca wielkich jednostek AK Bolesław Nieczuja - Ostrowski) od zawsze interesował się wojskiem i militariami zdobywając bogatą wiedzę w tej dziedzinie. Kilka lat temu postanowił podzielić się swoją wiedzą, ale w sposób niesztampowy i dlatego też praca naukowa zmieniła się w formę powieści. Autor pracuje nad kolejną książką, w której poznamy zaskakujący związek jego rodzinnego miasta z losami jego rodziny.

(nw)

Linki:

:: Tomasz Stężała
:: Wydawnictwo Erica

Komentarze

Dodaj komentarz: