“Życie trudne, lecz nie nudne”, Władysław Bartoszewski

26.02.2010 
Kategoria: Bartoszewski Władysław, książka, Znak, autor

“Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku”; Władysław Bartoszewski; Znak (2010) :: Władysław Bartoszewski, Andrzej Friszke, Andrzej Kunert, Jacek Fedorowicz @YT.

Andrzeja Friszke: “Wywiad był nagrywany z myślą o publikacji, ale bez planowania kiedy, w jak szczegółowej formie czy w jakim wydawnictwie. Byliśmy skupieni na rejestrowaniu wspomnień, nie zastanawiając się tymczasem nad redakcją, formą itp. Jako pytający miałem świadomość, że profesor opowiada o wydarzeniach wojennych i powojennych z na tyle dużą szczegółowością, iż nie jestem w stanie często nadążyć z pytaniami, gdyż poruszamy się w materii nieprzebadanej i nieznanej. Byłem pod wrażeniem niezwykłej pamięci, zdolności rekonstruowania zdarzeń, sylwetek dziesiątków, a potem setek pojawiających się postaci. Słuchałem więc raczej, niż prowadziłem typowy wywiad. Starałem się nie przerywać zbyt często, by nie wybić rozmówcy z rytmu opowieści, nie przerwać toku pamięci (..)”

ŻYCIE TRUDNE, LECZ NIE NUDNE
Władysław Bartoszewski, Wyd. Znak

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Władysław Bartoszewski (ur. 1922) – polityk, działacz społeczny, historyk, dziennikarz, pisarz, dwukrotnie minister spraw zagranicznych, kawaler Orderu Orła Białego, honorowy obywatel państwa Izrael. W latach 1940-1941 był więźniem Auschwitz. Od 1942 r. pracował w BIP KG AK, współtworzył Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, po wojnie był więziony (1946-1948 i 1949-1954). W latach 1972-1983 pełnił funkcję sekretarza generalnego polskiego PEN Clubu. Jest autorem setek artykułów o historii najnowszej. Instytut Yad Vashem uhonorował go medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Po roku 1989 był senatorem, dyplomatą i dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych.

(nw)

Linki:

:: Władysław Bartoszewski
:: Władysław Bartoszewski - Wikipedia

:: Wydawnictwo Znak

.

Komentarze

Dodaj komentarz: