“Kamila”, Ewa Barańska

6.03.2010 
Kategoria: Barańska Ewa, Telbit, zwiastun, książka

“Kamila”; Ewa Barańska; Wydawnictwo Telbit (2006) :: Prezentacja książki, @YT.

Uczniowie dobrego liceum, do którego nie każdy gimnazjalista jest w stanie się dostać, tworzą różnorodną, ale zgraną paczkę. Są w niej indywidualności, ale i szare myszki. Jedną z nich jest Kamila. Dziewczyna nosi w sobie tajemnicę, której klasa woli nie zauważać. Zawsze na uboczu, wciąż sama, niezrozumiana i odsunięta. Powoli jednak otwiera się przed kilkoma koleżankami. Co zrobią dziewczyny z zaufaniem, którym zostały obdarzone? Powieść Kamila porusza tematy zazwyczaj spychane przez społeczeństwo na margines, a zarazem w pewien sposób sensacyjne. Przemoc w rodzinie, płacz za ścianą maltretowanej rodziny, bieda, trzymanie dziecka pod kloszem, samobójstwo - co jakiś czas opinią publiczną wstrząsają doniesienia prasowe, pojawiają się pytania, gdzie była rodzina, dlaczego nie pomogli nauczyciele, nie interweniowali sąsiedzi, czemu kobieta zgadzała się na przemoc męża tyrana, co sprawiło, że człowiek stał się potworem.

Potrzeba dużego talentu, zrozumienia, delikatności, aby tę tematykę przenieść na niwę literatury i nie spłycić jej przy tym, nie napisać kolejnej schematycznej, trochę wynaturzonej opowiastki. Autorce udało się stworzyć dzieło, które porusza czytelnika, zmusza do przemyśleń, z pewnością pomoże młodzieży zrozumieć ich rówieśników, a rodzicom w porę spostrzec problemy dorastających dzieci.

KAMILA
Ewa Barańska, Wydawnictwo Telbit

Wydawca :: Nokaut.pl:: Allegro.pl

Stanisława Ewa Barańska (ur. 1947 r.) - wykształcenie wyższe techniczne (inżynieria środowiska, chemia). Dotychczasowy dorobek literacki: książki dla młodzieży - Kosmiczna heca, czyli Wakacje z Zielonym (Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych, Warszawa 1999), Kosmiczna heca, czyli na Wiridii (Małopolska Oficyna Wydawnicza “Korona”, Kraków 1998). Sztuka teatralna - Kosmiczna baśń (współautor Wiesław Kot). Książka dla dzieci - Swawolny motylek (”Złoty Rożek”, Rzeszów 1998). Słuchowiska radiowe - Filip i Helena, Ezechiel. Opowiadania (druk w prasie) - Propozycje nie do odrzucenia, Nocna przygoda.

(nw)

Linki:

:: Ewa Barańska
:: Wydawnictwo Telbit

.

Komentarze

Dodaj komentarz: