“Ksiądz Rafał”, Maciej Grabski

1.04.2010 
Kategoria: Grabski Maciej, recenzja, książka, Znak, autor

“Ksiądz Rafał”; Maciej Grabski; Wydawnictwo Znak (2010) :: Maciej Grabski @YT. Poniżej: o książce mówi Szymon Hołownia @YT, jej fragment czyta Robert Gonera @YT.

Gródek to wieś pachnąca rozgrzanymi przez słońce ziołami. Miejsce małych radości i niewielkich smutków, spokojne i harmonijne, gdzie czas odmierzają msze w kościele i wieczorne dysputy w barze. Ludzie żyją z dnia na dzień, a ksiądz może więcej niż wójt. Ten trwający od lat porządek burzy śmierć starego proboszcza. Do Gródka musi przyjść ktoś nowy! Gdy na plebanii pojawia się ksiądz Rafał, cała wieś huczy od plotek.

Młody i przystojny proboszcz to w Gródku prawdziwa sensacja! Zdania parafian są podzielone, a na biurku biskupa ląduje coraz więcej donosów. Jednak mieszkańcy z zaskoczeniem zauważają, że od przybycia księdza Rafała coś się zmienia. Godzą się wrogowie, ludzie uznawani za przegranych odzyskują sens życia. Gdy dodać do tego nabożeństwo w intencji Elvisa Presleya - wniosek jest jasny. Nastają nowe czasy, które nie każdemu mogą się podobać.

KSIĄDZ RAFAŁ
Maciej Grabski; Wyd. Znak

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Maciej Grabski (ur. 1968), krakowianin, historyk sztuki z wykształcenia i zamiłowania. Rzeczoznawca w zakresie ochrony zabytków, okresowo również tłumacz i konsultant w dziedzinie nowych mediów. Meloman, fotograf, miłośnik kotów, dobrych win i dobrej kuchni. W swoim dotychczasowym pisarstwie ograniczał się, prócz przekładów, wyłącznie do artykułów fachowych. Zmieniło się to dopiero w 2009 roku, kiedy po licznych namowach napisał Księdza Rafała.

(nw)

Linki:

:: Maciej Grabski - Znak
:: Wydawnictwo Znak

.

Komentarze

Komentarze (3) do “Ksiądz Rafał”, Maciej Grabski

  1. Hermiona :: 23.04.2010 , 17:32

    Kiedy zobaczyłam tytuł tej książki „Ksiądz Rafał” od razu pomyślałam o serialu „Ojciec Mateusz”, a że jest to jedyny serial, jaki oglądam, bo całkiem niegłupi, postanowiłam kupić książkę i sprawdzić cóż to za nowość. I rzeczywiście, powiązań jest więcej, choć na pewno niezamierzonych, lecz wynikających raczej z moich sympatii. Mamy więc młodego księdza – nie detektywa, ale społecznika, ciekawą fabułę, polskie otoczenie i inteligentną całość, która jednak może trafić do każdego. Kościelne realia przedstawione są we wciągający sposób, czasem niemal wydaje się, że toczą się tam zagrywki między politykami, a nie duchownymi. Poza tym też wątek romansowy i dialogi z humorem. Polecam miłośnikom tego typu powieści.

  2. Czytajka :: 13.06.2010 , 15:13

    „Ksiądz Rafał” to idealna książka dla fanów i amatorów klimatu Rancza Wilkowyje, „Ojca Mateusza czy Domu nad Rozlewiskiem. Ciepła i niezwykle sympatyczna historia młodego księdza obejmującego pierwszą w swoim życiu parafię, wieś Gródek. Proboszczem był w niej długie lata zasłużony ksiądz Stanisław, który z punktu widzenia młodego księdza, poprzeczkę postawił bardzo wysoko, w pewnym sensie się nie myli, bo trafia się mu wyjątkowa wieś, z nietuzinkowymi i ponadprzeciętnymi parafianami. Przyjdzie mu stawić czoła pojednaniu największych wrogów, odprawieniu mszy za zmarłego Elvisa i sprostaniu wielu nie do końca zrozumiałym rytuałom i przyzwyczajeniom mieszkańców. Wszystko to jednak młodemu sprytnemu i wesołemu proboszczowi przychodzi niespotykanie łatwo, a sposoby do których się posuwa rozbawią bez wątpienia każdego.

  3. Walter :: 04.10.2012 , 21:37

    - Wróciłam pół godziny temu z Ojca. Cała sztuke podziwiałam jak ten facet śpiewa. To było coś niesamowitego i mam nadzieje że nie raz jego i o nim usłyszę .:) I powtórze za poprzedniczką - życzę szczęścia panie Maćku !

Dodaj komentarz: