“Gorzkie żale”, Michał Buczkowski

2.04.2010 
Kategoria: Buczkowski Michał, muzyka, WAM, książka

“Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem”; Michał Buczkowski; Wyd. WAM (2010) :: Gorzkie żale. Lament duszy nad cierpiącym Jezusem @YT.

Wbrew obiegowym opiniom, gorzkie żale nie są modlitwą rzewną i ludową. Tekst nabożeństwa jest przystępny i porusza nawet niewyrobionego odbiorcę. Jego duża siła ekspresyjna nie wynika jednak z uproszczonego i emocjonalnego podejścia do Męki Pańskiej, ale jest wynikiem gruntownej pracy teologicznej oraz retorycznej. To arcydzieło poetyckie epoki, napisane bez wątpienia przez człowieka wykształconego. Książka ukazuje rozwój historyczny nabożeństwa, próbuje wyjaśnić fenomen jego popularności oraz zawiera szczegółową analizę poszczególnych wersów modlitwy.

Najważniejszą część książki stanowi sam tekst Gorzkich żalów, przygotowany według pierwszej edycji z 1707 roku, wydanej pod tytułem Snopek miry. Czytelnik ma możliwość zaznajomić się z osiemnastowieczną polszczyzną i ówczesną wyobraźnią ks. Wawrzyńca Stanisława Benika CM, który nabożeństwo ułożył.

GORZKIE ŻALE
Michał Buczkowski; Wyd. WAM

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Michał Buczkowski - prowadzi blog Gorzkie żale, pasjonuje się literaturą dawną i różnymi formami pobożności; jako dziennikarz zajmuje się kulturą, głównie rejonami, w których literatura spotyka się muzyką.

(nw)

Linki:

:: Michał Buczkowski - blog
:: Wydawnictwo WAM

.

Komentarze

Dodaj komentarz: