“Kapelusz na wodzie”, Wojciech Bonowicz

23.04.2010 
Kategoria: Tischner Józef, Bonowicz Wojciech, wywiad, książka, Znak, autor

“Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze”; Wojciech Bonowicz; Wydawnictwo Znak (2010) :: Wojciech Bonowicz @YT. Poniżej: Kazimierz Tischner opowiada o swoim bracie ks. Tischnerze @YT oraz Zbigniew Zamachowski czyta fragmenty książki @YT.

Najbardziej znany góralski dowcip opowiadany przez Tischnera ma za bohatera nieśmiertelnego Franka Gąsienicę. „Po mnie nic nie zostanie, oprócz tych paru dowcipów - tym raduję się oczywiście - które Franek Gąsienica wymyśla, a ja, jak ten magiel, powtarzam”, mówił Tischner podczas jednego z wykładów. Otóż w czasie powodzi w Łopusznej chłopi stali przy moście na Dunajcu i obserwowali, co się dzieje. Przedmiot refleksji był zawsze ten sam: czy woda zabierze most, czy nie zabierze.

Ale tym razem chłopów coś zaintrygowało: unoszący się na wodzie góralski kapelusz. Patrzą - stanął na prądzie. Za chwilę - pod prąd. Zaś stanął - i z prądem. „Coz to? Cud?”, pyta jeden. „E nie, to Franek Gąsienica. Pedzioł, że ma w dupie powódź i orze”. Dowcip ten - góralska wersja wezwania: „Róbmy swoje!” - zrobił zrozumiałą karierę w latach stanu wojennego. Przy różnych okazjach Tischner powtarzał, że nie ma czasów tak złych, żeby nie można było uprawiać nauki, a w szczególności - oswajać świata myśleniem.

KAPELUSZ NA WODZIE
Wojciech Bonowicz; Wyd. Znak

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę przede wszystkim jako „Józka z Łopusznej”, który zjednywał sobie wszystkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Z połączenia krótkich obrazów powstał barwny portret Tischnera, człowieka nietuzinkowego, wnoszącego ożywczy ferment do polskiego życia intelektualnego i publicznego.

(nw)

Linki:

:: Wojciech Bonowicz - Wikipedia
:: Wydawnictwo Znak

Komentarze

Komentarze (4) do “Kapelusz na wodzie”, Wojciech Bonowicz

 1. Kamila :: 14.05.2010 , 23:09

  Niesamowicie pozytywna książka. Idealna na zły dzień, czy chandrę. Niezapomniany ksiądz Tischner odzywa we wspomnieniach i anegdotach Wojciecha Bonowicza. Książka pełna ciepła, życiowej radości, optymizmu i uśmiechu. Dla mnie cudowna.

 2. Czytajka :: 02.06.2010 , 22:33

  Świetne, lekkie i zabawne. O życiu księdza, o jego powołaniu, o posłudze kapłańskiej, której poświęcił się całym sobą. Wspaniała i wartościowa książka, a historie, którą opowiada w postaci krótkich anegdotek z życia powinien poznać każdy. To doskonała okazja do naprawdę przyjemnego poznania osoby księdza Józefa Tischnera.

 3. El :: 04.06.2010 , 19:42

  Zgadzam się z powyższymi komentarzami, mnie ta książka również zauroczyła. To nie jest jakaś nudna biografia, przepełniona datami, ale przemyślanie złożona opowieść o tej charyzmatycznej i ciekawej postaci, jaką był niewątpliwie ksiądz Tischner. Nic tylko czytać, rozrywka, ale pouczająca, zagwarantowana.

 4. Zuza :: 13.06.2010 , 11:43

  Ja też się zgadzam. Wcześniej nie znałam postaci księdza Tischnera zbyt dobrze, ale zachęcona komentarzami przeczytałam “Kapelusz na wodzie” i przekonałam się, że może istnieć coś takiego jak całkiem ludzki ksiądz, a do tego obdarzony wielkim umysłem i sercem. Poszczególne anegdoty są przezabawne i całość jest naprawdę świetną lekturą. Obowiązkową.

Dodaj komentarz: