“Psy Tartaru”, Tomasz Łysiak

4.06.2010 
Kategoria: Picaresque, Łysiak Tomasz, wywiad, książka, autor

“Psy Tartaru”; Tomasz Łysiak; Wyd. Picaresque (2010) :: Tomasz Łysiak w rozmowie z Piotrem A. Latosem, Warszawa, Międzynarodowe Targi Książki, 23 maja 2010 // @YT.

Rok 1241. Okrutna machina wojenna synów Tartaru wdziera się na ziemie Polski. Książę Henryk Pobożny stawia czoło diabelskim hordom. Jak wypełni się los Szalbierza, szalonego rycerza i chłopca z Numerem Jeden na piersiach? Kim są rycerze z Czarnego Zakonu? Opowieść o szalonej miłości wieszczki Hanny i Tatara o polskim sercu, na tle pełnokrwistych wydarzeń historycznych: święty Jacek w płonącym Kijowie, przestępczy światek XIII-wiecznego Wrocławia i wreszcie wielki, epicki finał w bitwie pod Legnicą!

PSY TARTARU
Tomasz Łysiak; Wyd. Picaresque

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

“Tempo gonitwy za sukcesem, jaka przetacza się przez masową kulturę, coraz częściej oddziela to, co „łał i cool”, od tego co sensowne. Jedni jadą bez trzymanki, byleby się sprzedawało, inni gorzknieją w poczuciu niezrozumienia. Tym cenniejszy jest dar uwodzenia odbiorcy kunsztem opowiadania, ale także danie mu czegoś więcej, znacznie więcej. Oto mam poczucie, że od dawna w polskiej prozie historycznej nie było tak brawurowej i barwnej powieści. Od dawna nikt spośródpolskich autorów nie stworzył tak sugestywnej wizji polskiego średniowiecza. Od dawna nikt w literaturze popularnej nie stanął tak serio w obronie „kilku starych zaklęć”. Psy Tartaru to powieść awanturnicza i heroiczna o antybohaterach i zarazem arcybohaterach, o ich losach pełnych grozy i krotochwili,magii i rycerskiej świętości. Opowieść o tym pierwszym razie,gdy Polska stała się Przedmurzem Chrześcijaństwa. Historia polskiego władcy, który ginie broniąc chrześcijańskiego świata przed piekielną nawałnicą ze Wschodu. Psy Tartaru to zwieńczenie trylogii „Kroniki Szalbierskie”, ale – podobnie jak u Mistrza tej formy - budowa powieści pozwala odebrać ją w pełni także czytelnikom nie znającym dwóch pierwszych części, a więc Szalbierza i Bliznobrodego.” — Maciej Pawlicki

(nw)

Linki:

:: Tomasz Łysiak
:: Tomasz Łysiak - Facebook
:: Tomasz Łysiak - Goldenline
:: Tomasz Łysiak - Radio WaWa
:: Tomasz Łysiak - FilmPolski.pl
:: Tomasz Łysiak - FilmWeb.pl
:: Tomasz Łysiak - Wikipedia

:: Wydawnictwo Picaresque

.

Komentarze

Dodaj komentarz: