“Tajemnice Watykanu”, Bernard Lecomte

2.07.2010 
Kategoria: Lecomte Bernard, recenzja, książka, Znak

“Tajemnice Watykanu” (Les secrets du Vatican); Bernard Lecomte; Wyd. Znak (2010) :: O książce opowiada Jacek Moskwa @YT.

Historie, na podstawie których Dan Brown mógłby napisać kolejne książki. W dzisiejszym świecie, gdzie utrzymanie czegokolwiek w sekrecie staje się coraz trudniejsze, Watykan pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych miejsc. Watykańskie muzea, finanse, lochy, dym z watykańskiego komina nadal fascynują. Badań na temat Watykanu nie da się prowadzić tak, jak to się robi w odniesieniu do Białego Domu czy nawet do Kremla. Z mieszkającymi tam osobami nie umawia się telefonicznie. Jawność nie jest tam zasadą i zapewne nigdy nią nie będzie. Być może dlatego Watykan przetrwał dwa tysiące lat.

Mimo wszystko Lecomte’owi udało się odkryć największe tajemnice z dziejów państwa papieskiego z okresu minionych stu lat. Dlaczego to Mussolini utworzył Państwo Watykańskie? Czy Pius XII rzeczywiście nie potępił nazizmu? Czy Karol Wojtyła bezpośrednio przyczynił się do nieuznania antykoncepcji przez Kościół? Kto chciał zabić Jana Pawła II? Jaka dokładnie była przyczyna śmierci Jana Pawła I? Kto chciał zabić Jana Pawła II? Co zawierała trzecia tajemnica fatimska? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań składają się na tę wciągającą opowieść.

TAJEMNICE WATYKANU
Bernard Lecomte, Wyd. Znak

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Bernard Lecomte (ur. 1949), znany francuski dziennikarz – był m.in. szefem działu zagranicznego w „La Croix”, następnie przez dziesięć lat reporterem „L’Express”, ostatnio redaktorem naczelnym „Figaro Magazin” – jest jednym z najlepszych w swym kraju znawców tematyki Europy Wschodniej. Przez dziesięć lat był przewodniczącym Stowarzyszenia Dziennikarzy „France–Russie”. Po upadku muru berlińskiego opublikował m.in.: L’Après-communisme (1990), Le Bunker (1994), La Vérité l’emportera toujours sur le mensonge (polskie wydanie: Prawda zawsze zwycięży. Jak Papież pokonał komunizm, Warszawa 1997, 2005), Le Dictionnaire politique du XXe siècle (2000) oraz dwie powieści, których akcja toczy się częściowo w Europie Wschodniej: Nadia (1994) i Revue de presse (1997).

(nw)

Linki:

:: Bernard Lecomte
:: Bernard Lecomte - Blog
:: Bernard Lecomte - Facebook
:: Bernard Lecomte - Wikipedia

:: Książka: Les secrets du Vatican

:: Wydawnictwo Znak

.

Komentarze

Komentarze (1) do “Tajemnice Watykanu”, Bernard Lecomte

  1. karlik :: 19.08.2010 , 12:25

    Od książki momentami bardzo trudno się oderwać! Rozdziały są ciekawe i bardzo dobrze napisane, tak, że niektóre z nich się niemalże “połyka” ;) Watykan ma jeszcze sporo do ukrycia, ale dobrze, że się udało Lecomteowi już troszeczkę spojrzeć za rąbek tajemnicy… Polecam!

Dodaj komentarz: