“Syberyjska sekta wissarionowców”, Jędrzej Morawiecki

1.09.2010 
Kategoria: Morawiecki Jędrzej, Semper, książka, autor

“Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno–religijny”; Jędrzej Morawiecki; Wydawnictwo Semper (2010) :: Jędrzej Morawiecki, autor książki @YT.

Idea tej książki powstała podczas pierwszego wyjazdu do syberyjskiej Zony — otoczonego tajgą terytorium sekty wissarionowców, skupionego wokół Miasta Słońca i Góry Suchej. Na górze tej mieszka Wissarion — były pracownik milicji drogowej, który na początku lat 90. ogłosił się Chrystusem. Badania sekty rozpoczęto w roku 1999. Od tego czasu zorganizowano pięć ekspedycji. Obserwacja uczestnicząca, wywiady biograficzne i działania quasi–eksperymentalne złożyły się na studium przypadku. Studium, w którym starano się ukazać pewne marginalizowane zwykle aspekty rosyjskiej religijności, a także postawić pytania dotyczące rzeczywistości społecznej, w której sami jesteśmy zanurzeni. Ujmując natomiast rzecz mniej akademicko — książka jest socjologiczną opowieścią o buncie i cenie za ten bunt płaconej. O kontestacji młodego rosyjskiego kapitalizmu i konsumpcjonizmu, „rokendrowolowej” ucieczce religijnych kaskaderów i goryczy ponownej instytucjonalizacji, stratyfikacji i komercjalizacji ruchu. Opowieścią o utopijnym „wyjściu z Systemu” i powrocie do niego.

SYBERYJSKA SEKTA WISSARIONOWCÓW
Jędrzej Morawiecki, Wyd. Semper

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Jędrzej Morawiecki (ur. 1977) — reportażysta, tłumacz, podróżnik; doktor socjologii i literaturoznawstwa; współtwórca grupy Dziennikarzy Wędrownych; laureat nominacji do nagrody „Press” i wielu nagród za filmy dokumentalne, a także za reportaże radiowe o Rosji (nagroda specjalna na Krakowskim Festiwalu Filmowym, „Polska i Świat”, stypendium im. Jacka Stwory i inne); pracuje jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

(nw)

Linki:

:: Jędrzej Morawiecki
:: Grupa “Dziennikarze wędrowni

:: Wydawnictwo Semper

.

Komentarze

Dodaj komentarz: