“Bitwa o Anglię”, Stephen Bungay

25.09.2010 
Kategoria: Bungay Stephen, książka, Znak

“Bitwa o Anglię. 1940″ (The Most Dangerous Enemy: A History of the Battle of Britain); Stephen Bungay; Wyd. Znak (2010) :: Jan Hoffmann z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. @YT.

Sprawa honoru dla polskich pilotów, sprawa życia i śmierci dla wolnego świata. Jesienią 1940 roku - siedemdziesiąt lat temu - myśliwcy w służbie brytyjskiej królowej oraz ich polscy i czescy sojusznicy stali się najgroźniejszymi przeciwnikami Hitlera. Mało kto sądził, że uda im się powstrzymać dotąd niezwyciężone niemieckie wojska. Droga od zapowiadanych przez Churchilla „łez, krwi i znoju”, do momentu gdy mógł już wyrazić wdzięczność dla „tak niewielu”, była trudna i kręta, wypełniona odwagą i poświęceniem. Bitwa o Anglię opisuje tę drogę jak żadna inna.

Stephen Bungay nie daje czytelnikom do rąk jedynie kolejnej „opowieści o lotnikach i ich wspaniałych maszynach”. Bohaterami są w niej wszyscy uczestnicy bitwy, od mechaników i operatorów radarów po dowódców i polityków. Ważni są tu nie tylko Anglicy, Polacy i Czesi, ale także ich przeciwnicy w niemieckich mundurach. Liczy się nie tylko celny ogień w kierunku przeciwnika, ale także taktyka, strategia i wola walki.

Bitwa o Anglię to książka, dzięki której po raz pierwszy poznamy naprawdę całą historię zmagań RAF-u z Luftwaffe. Autor świetnie rozumie, że do zwycięstwa potrzebne jest bohaterstwo, ale wie też, że ono samo by nie wystarczyło. Zdaje sobie sprawę, że nie da się opisać walki przy prędkościach sięgających kilkuset kilometrów na godzinę bez emocji, ale wie też, że w boju ważni są dowódcy, lotniska i sprzęt. Właśnie dlatego napisał najlepszą książkę o bitwie o Anglię.

BITWA O ANGLIĘ. 1940
Stephen Bungay, Wyd. Znak

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Stephen Bungay - (ur. 1954) studiował w Oksfordzie i na uniwersytecie w Tübingen. Wiele lat pracował jako prezes firmy ubezpieczeniowej. Obecnie zajmuje się głównie pracą pisarską i naukową w zakresie historii wojskowości. Współpracuje z brytyjską telewizją Chanel 4. Oprócz Bitwy o Anglię napisał także entuzjastycznie przyjętą przez czytelników i recenzentów książkę o bitwie pod El-Alamein.

(nw)

Linki:

:: Stephen Bungay
:: Stephen Bungay - Wikipedia

:: Wydawnictwo Znak

.

Komentarze

Komentarze (1) do “Bitwa o Anglię”, Stephen Bungay

  1. hajime :: 25.09.2010 , 10:27

    Filmik trochę nie w temacie, ale książka trzeba przyznać niesamowicie dokładnie napisana. Trochę się nad nią jeszcze ‘pomęczę’ ;)

Dodaj komentarz: