“Podróże z tej i nie z tej ziemi”, Józef Baran

11.01.2011 
Kategoria: poezja, Baran Józef, Zysk i S-ka, wywiad, książka, autor

“Podróże z tej i nie z tej ziemi”, Józef Baran, Wydawnictwo Zysk i S-ka (2010) :: Grzegorz Wołoszyn rozmawia z Józefem Baranem o jego nowej książce @YT.

Podróże z tej i nie z tej ziemi to pełne ekspresji i polotu impresje podróżne wybitnego polskiego poety, niepozbawione reporterskiej uważności i pogłębionej refleksji egzystencjalno-metafizycznej. Autor rejestruje w nich na gorąco spostrzeżenia i odczucia, prywatne olśnienia i odkrycia człowieka wędrującego przez kontynenty. W 2005 roku tak scharakteryzował prozę Józefa Barana Ryszard Kapuściński: “Językiem bogatym i jasnym pisze o tym, co przeżywa, co napotyka w swoich wędrówkach po kraju i świecie, o tym wszystkim, co go skłania do refleksji. W tym, co pisze, jest bardzo osobisty i jak na poetę przystało, liryczny. Ileż z tych zapisków codzienności, tak własnych, autorskich, dowiadujemy się o nas samych, o rzeczywistości, w której żyjemy, o naszej planecie! Ta proza wciąga, zjednuje i podbija czytelnika swoją szczerością, rzetelnością i urodą”.

“Podróże z tej i nie z tej ziemi”, Józef Baran

GDZIE KUPIĆ?
:: Wydawnictwo Zysk i S-ka
::: Selkar.pl
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

Józef Baran - poeta, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla “Starego Dobrego Małżeństwa”, “Grupy pod Budą”, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego.

(nw)

Linki:

:: Józef Baran
:: Józef Baran - wikipedia

:: Wydawnictwo Zysk i S-ka

.

Komentarze

Dodaj komentarz: