“Labirynt Putina”, Steve LeVine

26.10.2010 
Kategoria: AMF Plus, LeVine Steve, #en, spotkanie, książka, autor

“Labirynt Putina. Szpiedzy, morderstwa i mroczne serce nowej Rosji” (Putin’s Labirynth. Spies, Murder and the Dark Heart of the New Russia), Steve LeVine, Wyd. AMF Plus (2010) :: Steve LeVine: @YT, Fora.TV.

Ceniony dziennikarz Steve LeVine, który przez ponad dziesięć lat mieszkał w dawnym Związku Sowieckim, przedstawia w Labiryncie Putina fascynujący i groźny obraz współczesnej Rosji. Oto kraj, który pod przewodnictwem Władimira Putina zwraca się ku tradycji rządów autorytarnych, uformowanej w czasach carskiego imperium i mocno utrwalonej w erze sowieckiej. To także „książka o śmierci w Rosji” – od skrytobójstw wrogów państwa po obojętność Kremla wobec rzezi niewinnych zakładników. LeVine szczegółowo opisuje życie i śmierć sześciorga Rosjan, w tym Anny Politkowskiej i Aleksandra Litwinienki. Wywiady z naocznymi świadkami tragicznych wydarzeń oraz rodzinami i przyjaciółmi ofiar ujawniają ogromne koszty emocjonalne, jakie płacą zwyczajni Rosjanie za życie w świecie nieustannej przemocy. Prezydent Dmitrij Miedwiediew i prawdziwy rządca kraju, premier Władimir Putin, rzucają Zachodowi zdecydowane wyzwania. I wcale przy tym nie narzekają na brak poparcia ze strony narodu.

Jednocześnie Labirynt Putina to coś więcej niż wciągający opis wydarzeń. To bardzo osobista, głęboka książka, rodzaj pamiętnika, który rozważa niepokojące pytanie: Jak Rosjanie potrafią znieść wszechobecne zagrożenie przemocą? Autor ocenia emocjonalne koszty ponoszone przez zwykłych ludzi niezależnie od imponującego wzrostu standardu życia. Przede wszystkim jednak analizuje nawrót wrogości wobec Zachodu i stara się określić siły, które przyczyniają się do tej najpoważniejszej konfrontacji naszych czasów.

W 2003 roku, gdy terroryści opanowali moskiewski Teatr na Dubrowce, oddziały rządowe przypuściły atak gazowy, zabijając ponad stu przerażonych zakładników. Dziewiątego lipca 2004 roku Paul Klebnikov, redaktor rosyjskiej edycji magazynu „Forbes”, idąc ulicą, został trafiony czterema kulami wystrzelonymi z przejeżdżającego samochodu. Karetka potrzebowała godziny na przybycie, nie było tlenu, a w szpitalu winda z rannym utknęła między piętrami – w efekcie Klebnikov wykrwawił się na śmierć. W 2006 roku, w dniu urodzin Władimira Putina, znana rosyjska dziennikarka, krytycznie usposobiona wobec władz, Anna Politkowska, została zastrzelona, gdy wychodziła z windy w swoim moskiewskim bloku. Dwa lata wcześniej przeżyła próbę otrucia – szkodliwy środek podano jej w herbacie. Również w 2006 roku odstępca KGB Aleksander Litwinienko zmarł w Londynie, otruty radioaktywnym polonem-210. Świat pomstował. Rosjanie ziewali.

W Labiryncie Putina Steve LeVine nie tylko twierdzi, że Putin jest odpowiedzialny – poprzez zaniechanie – za te krwawe wydarzenia, lecz także zauważa, że takich właśnie posunięć oczekuje, a może nawet się domaga, jego naród.

LABIRYNT PUTINA
Steve LeVine, Wyd. AMF Plus

Wydawca :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Steve LeVine, autor książki The Oil and the Glory: The Pursuit of Empire and Fortune on the Caspian Sea, jest szefem działu spraw zagranicznych „Bussiness Week”. Przez osiemnaście lat był korespondentem zagranicznym w Związku Sowieckim, Pakistanie i na Filipinach, pracując dla „Wall Street Journal”, „New York Timesa”, „Newsweeka”, „Financial Timesa” i innych gazet. Mieszka w Waszyngtonie.

(nw)

Linki:

:: Steve LeVine
:: Steve LeVine - youtube
:: Steve LeVine - wikipedia

:: Wydawnictwo AMF Plus

.

Komentarze

Dodaj komentarz: