“Długi marsz”, Sławomir Rawicz

24.11.2010 
Kategoria: Rawicz Sławomir, Gord, film, #en, zwiastun, książka

“Długi marsz”, Sławomir Rawicz, Wydawnictwo Gord (2010) :: Zwiastun filmu Niepokonani / The Way Back (2011) @YT.

Wiosną 1941 roku 26 - letni polski porucznik kawalerii organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii - ponad 6000 km. Nie maja mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel.

Książka Sławomira Rawicza zrobiła zawrotna karierę, została przetłumaczona na 25 języków i obok relacji z wypraw Scotta czy Shackletona weszła so światowej klasyki książek o heroicznej walce człowieka o przetrwanie w skrajnych warunkach. Stanowiła inspirację dla wielu znanych współczesnych podróżników. Trasę ucieczki bohaterów książki przemierzało kilka ekspedycji. Mimo kontrowersji i zagadek wiążących się z książką i jej autorem Długi marsz pozostaje fascynującą opowieścią. Szczególną popularnością cieszy się w USA, gdzie od kilku lat znajduje się na listach bestsellerów.

DŁUGI MARSZ
Sławomir Rawicz, Wyd. Gord

Nokaut.pl :: Allegro.pl

.
Autor jest poetą o duchu ze stali? - The New York Times

Książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności?” - Los Angeles Times

W 2010 r. na podstawie Długiego marszu powstała hollywoodzka superprodukcja - film p.t. The Way Back, zrealizowany przez wybitnego reżysera Petera Weira, z udziałem gwiazd światowego kina, m.in. Collina Farrela, Eda Harrisa, Jima Sturgessa i Saoirse Ronan.

(nw)

Linki:

:: Sławomir Rawicz - wikipedia
:: Witold Gliński - wikipedia

:: Wyprawa: Long Walk Plus Expedition
:: Wyprawa: Long Walk Plus Expedition - blog
:: Wyprawa: Long Walk Plus Expedition - lookr.tv (1/3)
:: Wyprawa: Long Walk Plus Expedition - lookr.tv (2/3)
:: Wyprawa: Long Walk Plus Expedition - lookr.tv (3/3)
:: Wyprawa: Long Walk Plus Expedition - facebook

:: Film: Niepokonani - wikipedia

Komentarze

Dodaj komentarz: