“Huculszczyzna”, Michał Kruszona

28.01.2011 
Kategoria: Kruszona Michał, Modny Kraków, Zysk i S-ka, wywiad, książka, autor

“Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna”; Michał Kruszona; Zysk i S-ka (2010) :: Relacja ze spotkania Salonu Literackiego Modnego Krakowa z Michałem Kruszoną @YT.

To książka o krainie legendarnej. Pięknych górach i jej dumnych mieszkańcach mówiących po ukraińsku, polsku, w jidysz, po niemiecku i węgiersku. Ludziach, którzy urodzili się w Austro-Węgrzech, dorastali w międzywojennej Polsce, w dorosłe życie wkraczali pod niemiecką okupacją a umierali w Związku Radzieckim lub, jak nieliczni spośród nich, na niepodległej Ukrainie. Powiaty Nadwórniański i Kołomyjski położone na samych krańcach Drugiej Rzeczpospolitej, widziane z blisko stuletniej perspektywy, to prawdziwa kraina legend wyrastających z życia na krawędzi pomiędzy ludzką dolą, a dziką naturą. Wszystko to z Panem Bogiem w tle.

Blade odbicie tej krainy odnajdujemy dziś, wędrując po Gorganach i Czarnohorze. Polskich? Ukraińskich? A może uniwersalnych, należących do światowego dziedzictwa, niczym tropikalny las, będący własnością wszystkich ludzi, podobnie jak mitologia Greków i Rzymian. Poznawanie tej krainy za sprawą starych fotografii jest dla mnie nieustannie frapującą podróżą w przeszłość.

“HUCULSZCZYZNA”, Michał Kruszona

GDZIE KUPIĆ?
:: Wydawnictwo Zysk i S-ka
::: Selkar.pl
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

(nw)

Linki:

:: Wydawnictwo Zysk i S-ka

.

Komentarze

Dodaj komentarz: