Czarne krzyże nad Polską; Stanisław Skalski

16.07.2007 
Kategoria: Skalski Stanisław, DeAgostini, film, wywiad, książka, autor


Zbigniew Kowalewski @ Video Google

Allegro.pl …

:: Książka: Czarne krzyże nad Polską; Stanisław Skalski; Wyd. DeAgostini (IV.2006)
:: Film: Album Skalskiego - krótka autobiografia pilota Stanisława Skalskiego. Film Zbigniewa Kowalewskiego.

Zobacz też książkę: Stanisław Skalski; Katarzyna Ochabska

Generał Skalski jest kawalerem złotego i srebnego Krzyża Virtuti Militari, czterokrotnie otrzymał Krzyż Walecznych oraz trzykrotnie Brytyjski Krzyż Lotniczy, jako jedyny cudzoziemiec. Książka ta jest zapisem jego wspomnień z czasów II wojny światowej.

Stanisław Skalski (ur. 27 listopada 1915 w Kodymie, zm. 12 listopada 2004 w Warszawie) – polski lotnik, generał lotnictwa, najlepszy polski as myśliwski okresu II wojny światowej. Odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari.

Walczył we wrześniu 1939, będąc dowódcą klucza w 142 eskadrze myśliwskiej. Od jesieni 1940 walczył w Anglii, uczestniczył m.in. w powietrznej bitwie o Anglię. Dowodził następnie eskadrą w dywizjonie 306 i 316, dywizjonem 317, eskadrą zwaną Cyrkiem Skalskiego w Tunezji, brytyjskim dywizjonem 601 na Malcie i w końcu polskim 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Oficjalnie zaliczono mu zestrzelenie 18 i 11/12 samolotów oraz 2 prawdopodobnie. Powrócił do Polski w 1947, gdzie został oskarżony o zdradę przez władze stalinowskie i skazany na karę śmierci, po czym wyrok zamieniono na dożywocie. Został zrehabilitowany w roku 1956. Jest autorem wspomnień z kampanii wrześniowej: Czarne krzyże nad Polską, wydanych w 1957.
Wikipedia.pl

Linki:
:: Wydawnictwo DeAgostini
:: Stanisław Skalski (Wikipedia)

Komentarze

Komentarze (1) do Czarne krzyże nad Polską; Stanisław Skalski

  1. Stanisław Skalski; Katarzyna Ochabska : ksiazki.TV :: 25.07.2007 , 22:25

    […] Stanisław Skalski; Katarzyna Ochabska (VI.2007) :: Film: “Spętany Anioł” - pełnometrażowy dokument filmowy zrealizowany po śmierci Stanisława Skalskiego, z wykorzystaniem wielu nakręconych za jego życia wywiadów filmowych. Film Zbigniewa Kowalewskiego. Zobacz też: Czarne krzyże nad Polską; Stanisław Skalski […]

Dodaj komentarz: