“Dziewiąty Legion”, “Srebrna Gałąź”, “Niosący Latarnie”, Rosemary Sutcliff

19.02.2011 
Kategoria: Sutcliff Rosemary, Telbit, film, zwiastun, książka

“Dziewiąty Legion” (The Eagle of the Ninth); Rosemary Sutcliff; Wyd. Telbit (2011) :: Zwiastun książki, @YT. Poniżej zwiastun filmu “The Eagle” (2011) @YT

Dziewiąty Legion wyruszył ku mglistym rubieżom północnej Brytanii i więcej go nie widziano. Cztery tysiące żołnierzy przepadło bez wieści, a razem z nimi ich sztandar. Dziewiąty Legion to pierwsza część serii „Orzeł” autorstwa Rosemary Sutcliff - niezwykle barwna i trzymająca w napięciu powieść przygodowa osadzona w Brytanii będącej pod panowaniem Rzymian. Przyjaźń przeplata się tu ze zdradą, a sprzymierzeńcy szybko okazują się być śmiertelnymi wrogami. Młody oficer rzymski, Marek Flawiusz Akwila, stara się odkryć prawdę o zniknięciu legionu ojca w północnej części Brytanii. Podejmuje pełną niebezpieczeństw podróż za Mur Hadriana. Nie jest jednak sam. Towarzyszy mu Esca, niewolnik odkupiony i uratowany przez Marka, zarazem jego przyjaciel. We dwójkę, przebrani za greckiego okulistę i jego pomocnika, starają się rozwikłać zagadkę zaginionego Dziewiątego Legionu. Aby tego dokonać muszą zaskarbić sobie przychylność jednego z plemion, co nie jest łatwe. Wyprawa zmieni jego życie i wszystko, w co do tej pory wierzył. Od teraz Marek nie może ufać nikomu…

Dziewiąty Legion został okrzyknięty jedną z najwspanialszych książek młodzieżowych XX w. i sprzedał się na świecie w nakładzie przeszło miliona egzemplarzy. Seria „Orzeł” wpisała się do klasyki literatury przygodowej dla młodzieży.

4 marca na ekrany polskich kin wchodzi ekranizacja tej powieści, w reżyserii zdobywcy Oscara - Kevina Macdonalda. W rolach głównych występują najwięksi aktorzy młodego pokolenia Hollywood. Na ekranie zobaczymy takie osobistości jak Channing Tatum (Step Up, Fighting, Wszyscy twoi święci), Jamie Bell (Billy Elliot, King Kong, Jumper), a także Donald Sutherland (Orzeł wylądował, Złoto dla zuchwałych, Obywatel X).

Seria “ORZEŁ”

4 marca do polskich kin wchodzi film w reżyserii zdobywcy Oscara, Kevina Macdonalda. Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści Rosemary Sutcliff „Dziewiąty Legion”, która otwiera głośną trylogię „Orzeł”. Premiera trylogii zapowiadana jest na 23 lutego. W Polsce ukaże się ona nakładem Wydawnictwa Telbit. Patronat nad I tomem objął Empik.

Książka opowiada historię Dziewiątego Legionu, który wyruszył ku mglistym rubieżom północnej Brytanii i… więcej go nie widziano. Cztery tysiące żołnierzy przepadło bez wieści, a razem z nimi ich sztandar. Marek, rzymski centurion, postanawia zgłębić tajemnicę zaginionego legionu, którym przed laty dowodził jego ojciec. Udaje się więc na śmiertelnie niebezpieczną wyprawę w nieznane strony, zamieszkane przez wrogie plemiona. Nikt nie spodziewa się, że kiedykolwiek wróci.

Na serię Orzeł składają się trzy niezależne powieści: „Dziewiąty Legion”, „Srebrna Gałąź” oraz „Niosący Latarnie”, ta ostatnia – uhonorowana prestiżową nagrodą Carnegie Medal. Scenariusz filmu powstał w oparciu o pierwszy tom.

.
“Srebrna Gałąź” (The Silver Branch); Rosemary Sutcliff; Wyd. Telbit (2011)

Tego lata wilki morskie omijały niezbyt czujne galery i zapuszczały się daleko w górę rzek na południowym wybrzeżu, siejąc pożogę i spustoszenie… Rzymską Brytanią wstrząsają zamieszki i krwawe walki. Dwaj młodzi Rzymianie, Justyn i Flawiusz, trafiają na trop spisku, którego celem jest obalenie cesarza Karauzjusza. Srebrna Gałąź to kolejna książka z bestsellerowej serii Rosemary Sutcliff. Ponownie przeniesiemy się do ogarniętej wojną Brytanii. Będziemy też świadkami nieustannych intryg u szczytów władzy. Allektus, prawa ręka cesarza Karauzjusza, aby objąć panowanie, nie cofnie się nawet przed przymierzem z lokalnymi plemionami, prowadząc w ten sposób do chaosu i wojny w całej Brytanii.

Wplątani w wir epokowych wydarzeń, w obawie o swoje życie i losy prowincji, Justyn i Flawiusz gromadzą wokół siebie drużynę społecznych wyrzutków, którą prowadzą do boju o honor Rzymu. Tylko czy zdołają stawić czoła bezlitosnym barbarzyńcom? Srebrna Gałąź to książka wyjątkowa i wciągająca, napisana przez jedną z najbardziej uznanych pisarek literatury młodzieżowej, autorkę bestsellerowego Dziewiątego Legionu. Pozycja obowiązkowa dla fanów pierwszego, otwierającego cykl, tomu!

.
“Niosący Latarnie” (The Lantern Bearers); Rosemary Sutcliff; Wyd. Telbit (2011)

Jesteśmy tymi, którzy niosą latarnie, przyjacielu. Naszym zadaniem jest zachować płomień i nieść światło dalej, gdzie mrok i wiatr… Trzymająca w napięciu i wzruszająca zarazem powieść, uhonorowana nagrodą Carnegie Medal. Trzeci tom bestsellerowej serii ORZEŁ. Ostatni żołnierze rzymskiej armii wsiadają na okręty i opuszczają na zawsze Brytanię, wydając ją na pastwę wojny domowej i saskich najeźdźców. Lecz jeden z nich, dekurion Akwila, dezerteruje i zostaje w ginącej prowincji. Wraca na rodzinną farmę, mimo iż jego dom i najbliższych czeka wkrótce dramatyczny koniec. Wraca - bo po latach walk i znojów jedyne, co mu pozostało, to pragnienie zemsty…

Trzeci tom bestsellerowej serii „Orzeł” autorstwa Rosemary Sutcliff jeszcze raz przeniesie nas do starożytnej Brytanii. Jest początek V wieku. Rzymianie masowo opuszczają wyspy, pozostawiając krainę pogrążoną w chaosie i wojnie domowej. Brytania staje się celem napadów i kradzieży wszelkiej maści łupieżców. Jeden z Rzymian postanawia jednak zostać.

Akwila, potomek Marka Flawiusza Akwili, służy jako dekurion w rzymskich wojskach posiłkowych, stacjonujących w twierdzy Rutupiae. Nie chcąc pozostawiać rodzinnej prowincji na pastwę grabieżców, udaje się do Krainy Wzgórz, gdzie przebywają jego ojciec i siostra. Niestety niebawem staje się świadkiem wielkiego dramatu. Zbrojna banda rozbójników napada na farmę Akwili, w wyniku czego giną wszyscy domownicy prócz uprowadzonej siostry Flawii. On sam zaś zostaje ciężko raniony. Gdy znajdują go szabrownicy z Jutlandii, opuszcza swoje rodzinne strony jako jeniec i niewolnik. Wraca – bo po latach walk i znojów jedyne, co mu pozostało, to pragnienie zemsty…

Niosący Latarnie przez wielu krytyków uznane jest za najlepszą i najbardziej porywającą książkę z serii „Orzeł”. Rosemary Sutcliff została za nią uhonorowana prestiżową nagrodą Carnegie Medal.

SERIA “ORZEŁ”, Rosemary Sutcliff:
- “Dziewiąty Legion”
- “Srebrna Gałąź”
- “Niosiący Latarnie”


GDZIE KUPIĆ?
:: Wyd. Telbit
::: Selkar.pl
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

Rosemary Sutcliff urodziła się w Surrey jako córka oficera marynarki wojennej. W wieku dwóch lat zachorowała na wyniszczającą organizm chorobę Stilla i większą część życia spędziła na wózku inwalidzkim. We wczesnym dzieciństwie, kiedy była zmuszona leżeć na wznak, matka czytała jej powieści takich autorów jak Dickens, Thackeray i Trollope, a także historie z czasów świetności Rzymian i Greków. W szkole czyniła postępy praktycznie tylko w czytaniu, toteż w wieku czternastu lat przeniosła się do szkoły plastycznej, gdzie uczyła się malarstwa miniaturowego. W latach 40. XX w., tuż po wojnie, wystawiła pierwsze swoje miniatury pod egidą Królewskiego Stowarzyszenia Malarzy Miniaturzystów. W 1950 r. ukazała się drukiem jej pierwsza powieść dla młodzieży, The Queen Story. Od tamtej pory całkowicie oddała się pisaniu powieści historycznych dla młodzieży, co przyniosło jej rozgłos i uznanie. W roku 1975 otrzymała tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 1992 - tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Zmarła w roku 1992 w wieku 72 lat.

(nw)

Linki:

:: Książki: Serii “Orzeł” (pl)
:: Film: “The Eagle”
:: Film: “The Eagle” - wikipedia

:: Rosemary Sutcliff
:: Rosemary Sutcliff - blog
:: Rosemary Sutcliff - facebook
:: Rosemary Sutcliff - twitter
:: Rosemary Sutcliff - wikipedia

:: Wydawnictwo Telbit

.

Komentarze

Dodaj komentarz: