“Trzy żywoty świętch”, Eduardo Mendoza

2.03.2011 
Kategoria: Mendoza Eduardo, książka, Znak

“Trzy żywoty świętch” (Tres vidas de santos); Eduardo Mendoza; Wydawnictwo Znak (2011) :: Tomasz Pindel i Marzena Chrobak o książce, @YT, YT.

Co wyjątkowego widzi Mendoza w wygnanym z rodzinnego kraju biskupie, który stacza się na dno barcelońskiego półświatka? W nieudaczniku, który trafia na rozdanie Nagród Nobla? Wreszcie u nauczycielki, która zamiast na uniwersytecie pracuje w więzieniu? To święci według Mendozy. Tyle że jego święci niekoniecznie chodzą do kościoła, nie czynią cudów i nie wiadomo nawet, czy wierzą w Boga. Eduardo Mendoza zawsze zachwyca czarnym humorem, ironicznym stylem z elementami absurdu i wirtuozerią słowa - czy w swoich książkach opisuje alternatywne koleje życia Jezusa, pogmatwaną historię Hiszpanii, czy lądowanie obcych w Barcelonie.

“TRZY ŻYWOTY ŚWIĘTYCH”, Eduardo Mendoza

GDZIE KUPIĆ?
:: Wydawnictwo Znak
::: Selkar.pl
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

Eduardo Mendoza (ur. 1943) pochodzi z Barcelony. Swoją twórczość określa mianem literackiego pijaństwa bądź powieściowego chuligaństwa. Pytany, czy jest pisarzem postmodernistycznym, odpowiada, że „post-post, kiedy już przeszła kawalkada i przejeżdża się spychaczem, zgarniając wszystko”.

(nw)

Linki:

:: Eduardo Mendoza
:: Eduardo Mendoza - wikipedia

:: Wydawnictwo Znak

Komentarze

Dodaj komentarz: