Kino prawdziwej fikcji i filmy potencjalne; Hal Hartley

17.07.2007 
Kategoria: Słowo/obraz terytoria, Hartley Hal, #en, wywiad, książka, autor


HPSundance2007 @ YouTube

Słowo/obraz terytoria

“Kino prawdziwej fikcji i filmy potencjalne”; Hal Hartley; Wyd. Iskry (VII.2007) :: Film: Hal Hartley i aktor Thomas Jay Ryan drozmawiają o ich nowym filmie “Fay Grim” na “2007 Sundance Film Festival”.

Zbiór rozmów Kennetha Kalety z Halem Hartleyem, jednym z najważniejszych twórców amerykańskiego kina niezależnego, dotychczas niemal nieznanym w Polsce. Książka jest zarówno przewodnikiem po filmach Hartleya, jak i syntetycznym wykładem jego artystycznych poglądów. Stać się więc może lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników twórczości reżysera, ale i wszystkich zainteresowanych współczesnym kinem.

Zwiastun najnowszego filmu Hala Hartleya: “Fay Grim”

MagnoliaPictures @ YouTube

John Cooper (dyrektor programowy Festiwalu Filmowego w Sundance):

„Kiedy pytam debiutujących autorów kina niezależnego o ulubione filmy i najbardziej wpływowych reżyserów, niemal zawsze wymieniają nazwisko Hala Hartleya. Zrazu zagłębiają się w analizie jego filmowej stylistyki, szybko jednak rzeczowe dywagacje zastępują entuzjastycznymi uwagami o czystości jego zamierzeń. Znaczenie Hartleya w historii amerykańskiego kina stało się już oczywistością, jednocześnie on sam nadal znajduje się u szczytu twórczych możliwości – dobrze więc, że pojawia się ta książka (…), napisana z tak wielką prostotą i swobodą, pięknie wzbogacona stworzonymi przezeń obrazami”.

Linki:

:: Oficjalna strona Hala Hartleya
:: Strona oficjalna nowego filmu Hala Hartleya: “Fay Grim”
:: Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria

Komentarze

Dodaj komentarz: