“Musiałam odejść”, Jean Sasson, Nadżwa Bin Laden, Omar Bin Laden

14.03.2011 
Kategoria: #en, Sasson Jean, recenzja, książka, Znak, autor

“Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy Bin Ladena” (Growing up bin Laden. Osama’s Wife and Son Take Us Inside Their World); Jean Sasson, Nadżwa Bin Laden, Omar Bin Laden; Wyd. Znak. Zapowiedź: 4 kwietnia 2011 :: Katarzyna Górska-Sosnowska, @YT.

Czy można kochać człowieka, którego nienawidzi cały świat? Gdy Nadżwa miała piętnaście lat, dowiedziała się, że zostanie wydana za swojego kuzyna. Nie buntowała się przeciwko tej decyzji, bo pokochała starszego od niej o rok Osamę Bin Ladena. Dla Osamy gotowa była zacząć zasłaniać twarz i wyjechać daleko od domu.


Jean Sasson, Growing Up Bin Laden @YT

Początkowo wspaniałe życie zaczęło się zamieniać w koszmar, gdy mąż zaangażował się w działalność ekstremistyczną. Po zakazie posiadania lodówki przychodzi czas na wychowywanie synów poprzez długie wyprawy (bez wody!) na pustynię, aby udowodnić im, że co ich nie zabije, to wzmocni. Ceną za spełnienie marzenia Osamy o dżihadzie była zamiana dostatniego życia w Arabii Saudyjskiej na pobyt w górskiej fortecy Tora Bora - bez łóżek, elektryczności i bieżącej wody.

Nawet najwięksi zbrodniarze mają bliskich: braci, małżonków, dzieci. Bin Ladenowie - żona Nadżwa i syn Omar - przerywają milczenie i opowiadają o tym, jak wyglądało ich życie. Z pomocą dziennikarki Jean Sasson - autorki bestsellerowej Księżniczki - wprowadzają nas w prywatny świat wroga publicznego. To niezwykłe wyznanie odsłania również szokujące fakty o codziennym życiu kobiet w świecie islamu.

(nw)

Linki:

:: Jean Sasson
:: Jean Sasson - blog
:: Jean Sasson - facebook
:: Jean Sasson - twitter

:: Wydawnictwo Znak

.

Komentarze

Komentarze (1) do “Musiałam odejść”, Jean Sasson, Nadżwa Bin Laden, Omar Bin Laden

  1. Czytajka :: 17.05.2011 , 21:22

    Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena, to książka zdecydowanie warta przeczytania. Pozwala czytelnikowi poznać Osamę, którego nigdy nie ukazywały media, jako ojca wielu dzieci i męża wielu żon. Historia rodziny muzułmańskiej, jednak z terroryzmem i walką o wyzwolenie w tle, jeżeli nie na pierwszym planie. Nadżwa, pierwsza zona Osamy bin Ladena przerywa milczenie i opowiada o codziennym życiu i wyrzeczeniach kobiety w islamie. Od kolejnych żon, które ograniczają jej czas spędzany z meżem przez zakaz wychodzenia z domu i zakrywania całego ciała pod czarnymi i utrudniającymi normalne funkcjonowanie szatami, aż po zakaz korzystania z lodówki i innych dobrodziejstw współczesności. Omar bin Laden, syn Osamy, opowiada zaś o swoich wspomnieniach związanych z ojcem, surowym sprawiedliwym i bardzo wymagającym,. Również w jego słowach wyraźnie można odczuć trud, cierpienie i brak ojcowskiego uczucia,z którymi przyszło mu się zmierzyć dorastając w rodzinie bin Ladenów u boku ojca, którego głównym życiowym celem była działalnośc ekstremistyczna i prace na rzecz Al Kaidy. Książkę zdecydowanie warto przeczytać, choćby po to, aby poznać tego zdecydowanie innego człowieka.

Dodaj komentarz: