“Podpalić Gazę”, Ewa Jasiewicz

11.04.2011 
Kategoria: Jasiewicz Ewa, W.A.B., książka, autor

“Podpalić Gazę”; Ewa Jasiewicz; Wyd. W.A.B. (2011) :: Ewa Jasiewicz, @ YT, YT, YT.

To prawdziwy „Raport z oblężonego miasta”. Autorka pojechała do Strefy Gazy w grudniu 2008 roku jako koordynatorka Ruchu Wolna Gaza, którego celem było przerwanie ówczesnej blokady Strefy przez wojska izraelskie. Żywność, leki, materiały przemysłowe - wszystko przemycano do Gazy tunelami, które Izraelczycy systematycznie niszczyli. Walka o byt przedstawiana była jako działania terrorystyczne. Jasiewicz oddaje atmosferę życia w Strefie Gazy - opisy śmierci dziesiątków niewinnych Palestyńczyków sąsiadują z relacjami o kolejnych nalotach lub patrolach oraz ze wspomnieniami dawnych upokorzeń, a obficie przytaczane statystyki uderzają nierównym rozłożeniem liczby ofiar, ilości i jakości uzbrojenia.

Ewa Jasiewicz swoją książką rozbija stereotyp „islamskiego terrorysty”, bo okazuje się, że to, co myślimy, że wiemy o „terroryzmie”, staje się skomplikowane, niełatwe. Autorka solidaryzuje się z oporem przeciw okupacji i łamaniu praw człowieka. Pisze: „Każda wojna, okupacja i kolonizacja powinna być naszym problemem. Mamy obowiązek im się przeciwstawiać. […] Okupacja Palestyny jest naszą sprawą”.
.

PODPALIĆ GAZĘ, Ewa Jasiewicz

GDZIE KUPIĆ?
:: Wyd. W.A.B.
::: Selkar.pl
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

Ewa Jasiewicz (ur. 1978) - brytyjska dziennikarka polskiego pochodzenia, córka żołnierza armii Andersa. Redaktorka polskiej edycji miesięcznika „Le Monde Diplomatique”. W latach 2003-2004 przez dziewięć miesięcy przebywała w okupowanym Iraku, pracując jako freelancer i aktywistka praw człowieka, pomagała też organizować związki zawodowe w sektorze naftowym. Była jedną z nielicznych zachodnich dziennikarek obecnych w Strefie Gazy podczas jej blokady i operacji Płynny Ołów, przeprowadzonej przez izraelskie wojska na przełomie 2008 i 2009 roku. W 2010 roku uczestniczyła także w międzynarodowej akcji humanitarnej Flotylla Wolności, w której brali udział m.in. laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Mairead Corrigan, były zastępca sekretarza generalnego ONZ Dennis Halliday oraz znany pisarz Henning Mankell. Jej reportaże z Iraku i Palestyny drukowały m.in. „The Guardian”, „The Daily Telegraph”, „The Independent” i „The Observer”. Od pięciu lat pracuje jako organizatorka Unite the Union, największych związków zawodowych w Wielkiej Brytanii, zrzeszających głównie polskich pracowników. Podpalić Gazę to jej pierwsza książka.

(nw)

Linki:

:: Ewa Jasiewicz - wikipedia
:: Wydawnictwo W.A.B.

.

Komentarze

Dodaj komentarz: