“Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, Krystyna Czerni

21.04.2011 
Kategoria: Czerni Krystyna, książka, Znak, autor

“Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”; Krystyna Czerni; Wyd. Znak (2011) :: Krystyna Czerni @YT.

Religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu. Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Ecce homo: Nowosielski. - „Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości »niebiańskiej« i miłości »ziemskiej«. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”. - Tadeusz Różewicz

NIETOPERZ W ŚWIĄTYNI, Krystyna Czerni

GDZIE KUPIĆ?
::: Wyd. Znak
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

Krystyna Czerni - krytyk i historyk sztuki, współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i Telewizji Kraków, autorka zeszytów o polskich artystach w międzynarodowej serii „Wielcy Malarze”.

(nw)

Linki:

:: Krystyna Czerni - facebook
:: Krystyna Czerni - wikipedia
:: Wydawnictwo Znak

.

Komentarze

Komentarze (2) do “Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, Krystyna Czerni

  1. Bach :: 03.05.2011 , 21:30

    Bardzo interesująca książka o wybitnej jednostce i artyście, którym był niewątpliwie Nowosielski. Autorka opracowanej biografii włożyła bardzo dużo pracy w powstanie tej książki. Już na pierwszy rzut oka widać, że dotarła do mnóstwa osób związanych z malarzem. Warto poświęcić uwagę tej pozycji.

  2. Maria.K :: 20.04.2012 , 17:56

    A teraz ukazała się także książka o Nowosielskim, która mówi więcej niż jakakolwiek biografia. To zbiór rozmów z autorem na przestrzeni wielu lat i z różnymi osobami, które pokazują jakie przemiany przechodził artysta i jakich poglądów trzymał się do końca. “Sztuka po końcu świata”, polecam.

Dodaj komentarz: