“Oszukać Hitlera”, Ben Macintyre

29.04.2011 
Kategoria: Macintyre Ben, #en, książka, Znak, autor

“Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu” (Operation ‘Mincemeat’); Ben Macintyre; Wyd. Znak (2011) :: Ben Macintyre @YT. Poniżej Operation Mincemeat @YT.

José Antonio cieszył się opinią świetnego rybaka. Pewnego kwietniowego poranka 1943 roku wypłynął jak zwykle z Punta Umbria na połów sardynek. To co wyłowił tego dnia z oceanu, rozpoczęło największy przekręt w dziejach wywiadu. Przygotowana przez Brytyjczyków operacja pod zaskakującym kryptonimem „Mielonka” była tak misternie skonstruowana i tajna, że nawet Churchill dałby się nabrać. Operacja „Mielonka” odniosła olbrzymi sukces. Tajemnicza przesyłka trafiła wprost z hiszpańskiego wybrzeża na biurko Hitlera. Führer dał się oszukać, a genialny podstęp otworzył aliantom drogę do zdobycia Sycylii i przyczynił się do upadku III Rzeszy.

Jak w najlepszych filmach o Jamesie Bondzie tak i tutaj główną rolę w zmyleniu przeciwnika odegrał agent specjalny. Glyndwr Michael nie był jednak zwykłym szpiegiem. Już w chwili zwerbowania był martwy.


Operation Mincemeat @YT.


Operation Mincemeat @YT.

OSZUKAĆ HITLERA, Ben Macintyre

GDZIE KUPIĆ?
::: Wyd. Znak
::: Selkar.pl
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

Ben Macintyre - historyk i dziennikarz regularnie pisujący dla „The Times”. Jest autorem docenionych przez krytyków książek, w których odkrywa kulisy wielkich akcji szpiegowskich i wywiadowczych począwszy od epoki napoleońskiej po wojnę w Afganistanie.

(nw)

Linki:

:: Ben Macintyre - wikipedia
:: Wydawnictwo Znak

.

Komentarze

Komentarze (1) do “Oszukać Hitlera”, Ben Macintyre

  1. Serwus :: 10.05.2011 , 15:47

    Książka bardzo wciągająca i przyjemnie się ją czytało. Gdyby nie cała otoczka, zdjęcia, to bym pomyślał, że to fikcja!

Dodaj komentarz: