“Ojciec wolnych ludzi”, Paweł Zuchniewicz

1.06.2011 
Kategoria: Zuchniewicz Paweł, recenzja, książka, Znak

“Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim”; Paweł Zuchniewicz; Wyd. Znak (2011) :: O książce mówi Iwona Szymalla @YT.

Ojciec wolnych ludzi to powieść oparta na faktach z życia człowieka uznawanego przez Polaków za drugi autorytet po Janie Pawle II - kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Poznajemy jego życie od momentu, gdy jeszcze jako zwykły ksiądz jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny jest aresztowany przez gestapo, poznaje grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stanie się kierownikiem duchowym, pracuje jako kapelan powstańczego szpitala. Po wojnie zostaje mianowany biskupem, a w 1948 roku zostaje prymasem.

Dzięki wciągającej narracji jesteśmy niemal bezpośrednimi świadkami walki Prymasa o niezależność Kościoła w komunistycznej Polsce - walki okupionej licznymi cierpieniami i dylematami. Zwłaszcza młodsi czytelnicy mogą dzięki tej książce zrozumieć znaczenie pojęć i wydarzeń historii polskiego Kościoła, o których dotychczas słyszeli na ogół wyrywkowo lub nie słyszeli wcale - Non possumus, peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po Polsce, milenium Chrztu Polski, list biskupów polskich do biskupów niemieckich i wiele innych.

Oczywiście istotną część książki stanowi opis uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne i prób złamania go przez UB. Poznajemy także stosunek Wyszyńskiego do reform Drugiego Soboru Watykańskiego i jego własną wizję Kościoła w Polsce. Nie mogło zabraknąć także przedstawienia jego relacji z biskupem Karolem Wojtyłą. Cała ta historyczna wiedza jest jednak podana w lekkiej formie charakterystycznej dla Pawła Zuchniewicza. Takiego portretu Prymasa Tysiąclecia nie było dotychczas w Polsce.

OJCIEC WOLNYCH LUDZI, Paweł Zuchniewicz

GDZIE KUPIĆ?
::: Wyd. Znak
::: Selkar.pl
::: Nokaut.pl
::: Allegro.pl

Paweł Zuchniewicz - autor bestsellerowych książek o Janie Pawle II, m.in. Cudów Jana Pawła II, Młodych lat Papieża. Lolek, Wujek Karol. Kapłańskie lata papieża. Jako dziennikarz brał udział w wielu wydarzeniach z udziałem Jana Pawła II, m. in. w Światowych Dniach Młodzieży, Światowych Dniach Rodzin, pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków.

(nw)

Linki:

:: Paweł Zuchniewicz
:: Paweł Zuchniewicz - facebook
:: Paweł Zuchniewicz - wikipedia

:: Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego
:: Stefan Wyszyński
:: Stefan Wyszyński - wikipedia

:: Wydawnictwo Znak

Komentarze

Dodaj komentarz: