“Tajny dziennik”, Sebastian Barry

14.07.2011 
Kategoria: Barry Sebastian, #en, Albatros, książka, autor

“Tajny dziennik” (The Secret Scripture); Sebastian Barry; Wyd. Albatros (2011) :: Sebastian Barry @YT. Poniżej Costa Book of the Year Award 2008 @YT.

Nastrojowa powieść nominowanego do nagrody Bookera Sebastiana Barryego. Niezwykła historia kobiety, której naiwność, pogoda ducha i fascynująca uroda skazały na życie w zamkniętych murach placówki psychiatrycznej. Szpital, w którym pracuje doktor Green ma ulec likwidacji i lekarze muszą zdecydować, którzy pacjenci trafią do innej placówki, a którzy mogą wrócić do normalnego życia. Jedną z pensjonariuszy jest licząca sobie około stu lat Roseanne Clear – tajemnicza staruszka, która trafiła do szpitala w młodym wieku i nigdy nie opuściła jego murów. Odizolowana od społeczeństwa kobieta pisze tajny dziennik, w którym opowiada o dramatycznym dzieciństwie i młodości w ogarniętej wojną domową Irlandii, o niewyjaśnionej śmierci ojca oraz małżeństwie z ukochanym mężczyzną, które stało się przyczyną jej tragedii.

W czasie, gdy kobieta przelewa swoje wspomnienia na papier, doktor Green postanawia wyjaśnić tajemnicę jej choroby. W jego ręce trafia historia życia pacjentki spisana przez miejscowego proboszcza, zafascynowanego urodą kobiety. Z relacji księdza wynika, że nieszczęśliwa Roseanne urodziła nieślubne dziecko… Konfrontując zapiski proboszcza z opowieściami pacjentki, Green natrafia na rażące nieścisłości. Co tak naprawdę przytrafiło się oszałamiająco urodziwej, wrażliwej kobiecie, którą była Roseanne Clear i kto odpowiada za jej nieszczęście?

“TAJNY DZIENNIK”, Sebastian Barry

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo Albatros
Szukaj też na: Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

(nw)

Linki:

:: Sebastian Barry - wikipedia
:: The Secret Scripture - wikipedia
:: Wydawnictwo Albatros

Komentarze

Dodaj komentarz: