“Dziennik pisany później”, Andrzej Stasiuk

18.07.2011 
Kategoria: Stasiuk Andrzej, Czarne, spotkanie, książka, autor

“Dziennik pisany później”, Andrzej Stasiuk, Wyd. Czarne (2010) :: Andrzej Stasiuk w Muzeum Witolda Gombrowicza (Wsola, 4 czerwca 2011) @YT.

Andrzej Stasiuk był gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli podczas trzeciego spotkania z cyklu “Prowincja Gombrowicz”. Rozmowę prowadziła Dominika Świtkowska. Podczas spotkania mówiono nie tylko o najnowszej książce pisarza Dziennik pisany później, nominowanej do tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE, ale także o wątkach rodzinnych pojawiających się w literaturze Stasiuka, o podróżach na Wschód i Bałkany. Cykl „Prowincja Gombrowicz” to rozmowy z pisarzami, którzy żyjąc, pracując i tworząc poza geograficznym lub instytucjonalnym centrum, są ważnymi postaciami polskiego życia literackiego i intelektualnego. Spotkanie odbyło się 4 czerwca 2011.

Z Dziennika pisanego później:

Jadąc przez Banja Lukę, rozmyślałem o niej. Wśród, ruin, grobów i pól minowych. Rozmyślałem o tym, jak leży na wznak między Wschodem a Zachodem. Leniwa i senna. W tych nieśmiertelnych brzózkach. Na piachu. Dłubie nosie, kręci kulki i marzy o własnym losie. O przyszłym zamążpójściu, o dawnych gwałtach albo że pójdzie do klasztoru. W Banja Luce o tym myślę, gdy pada deszcz i szukam wylotówki na Chorwację, na Węgry, bo już wracam. Myślę o niej w Jajcu i myślę w Travniku. Jak się czasami przewraca na bok w tych wiekuistych brzózkach, w tych piaskach wieczystych, wspiera na łokciu i patrzy na widnokrąg, gdzie się podnoszą pokusy wielkich miast, brylantowe wieżowce, chorągwie z pięknymi herbami firm globalnych i gdzie światło lucyferycznie odbija się od chmur, składając w obcojęzyczne napisy głoszące chwałę nadchodzącego wyzwolenia, które niczym bezlitosna fala zatopi stare, a ocali nowe. Za to ją kocham. Za to patrzenie. Za to leżenie na boku. I sobie obiecuję, że jak tylko wrócę z tych beznadziejnych Bałkanów, to ją zaraz opiszę. Kilometr po kilometrze, hektar po hektarze, gmina po gminie, wymieniając te wszystkie nazwy jak zaklęcia, jak modlitwy, jak litanie, arko przymierza, domie złoty, wieżo z kości gdzieś koło Małkini, gdzieś koło Bełżca.

DZIENNIK PISANY PÓŹNIEJ, Andrzej Stasiuk

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo Czarne
Szukaj też na: Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

(nw)

Linki:

:: Andrzej Stasiuk
:: Andrzej Stasiuk - wikipedia

:: Wydawnictwo Czarne

Komentarze

Dodaj komentarz: