Co Pani tam czyta? (5)

20.07.2007 
Kategoria: Hope Terry, Agnieszka Wolny-Hamkało, Klucze, Szumska Joanna, recenzja, National Geographic, książka


PolitykaPL @ YouTube

Merlin.pl
.

Fiszka.pl

Agnieszka Wolny-Hamkało opowiada o książkach podróżniczych i wakacyjnych.

“Indie. Mały fragment dużego obrazu”; Joanna Szumska; Wyd. Klucze

Jak uchwycić spojrzenie dumnie kroczącej kobiety w zwiewnym, bajecznie kolorowym sari? W jaki sposób wyrazić przepych monumentalnych budowli i kunszt koronkowych zdobień? Czy można oddać słowami fetor śmieci i nieczystości na ulicach? Ująć w kadrze zgiełk i nieprzebrany tłum gwarnej dzielnicy handlowej? Wstrząsające ubóstwo? Jak opisać medytację w świątynnym ogrodzie? Chłód kamiennej posadzki za bramą Jama Masjid? Światła, kadzidła, kwiaty, kielichy, muzykę mszy puja? Czy można uwierzyć w uzdrawiającą moc Gangesu? Zatrzymać widok świątynnych rzeźb ożywających pod wpływem światła?

Autorka czyta w oczach napotkanych ludzi, zapamiętuje gesty, twarze, kolory, miękki dotyk szala, smak masali, nie pozwala wywietrzeć z pamięci zapachom. Pisze swój dziennik podróży słowami i obrazami. Ponieważ zdjęcia stanowią tu nie tylko tło, ale integralny element całej opowieści. Opowieści, którą układamy jak rozsypaną mozaikę. Przewracamy pierwszą kartę albumu i razem z autorką odnajdujemy intrygujący, korzenny zapach Indii. Jej Indii.

“Świat zwierząt oczami mistrzów fotografii”; Hope Terry; Wyd. National Geographic

Autor albumu przedstawia sylwetki najlepszych na świecie fotografów dzikiej przyrody, ścieżkę kariery zawodowej każdego z nich, ich filozofię i metody pracy, niezwykłą pasję, informacje techniczne dotyczące używanego przez nich sprzętu oraz fascynujące historie powstania najsłynniejszych zdjęć. Znajdują się tu zachwycające fotografie ptaków, ssaków, ryb, gadów z różnych stron świata, od kipiących zielenią lasów tropikalnych po mrównikowe pustynie, od afrykańskich równin po skute lodem rejony polarne, od najwyższych gór po najgłębsze oceany.

Link:
:: Blog Agnieszki Wolny-Hamkało

Komentarze

Dodaj komentarz: