“Logikomiks”, Apostolos Doxiadis, Christos H. Papadimitriou

26.11.2011 
Kategoria: Papadimitriou Christos H., Doxiadis Apostolos, #en, W.A.B., książka, autor

“Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy” (Logicomix: An Epic Search for Truth), Christos H. Papadimitriou, Alecos Papadatos, Apostolos Doxiadis, Annie Di Donna, Wydawnictwo W.A.B. (2011) :: Apostolos Doxiadis i Christos Papadimitriou @YT.

Czwartego września 1939 roku, tuż po ataku nazistowskich Niemiec na Polskę, Bertrand Russell - genialny matematyk i filozof - ma gościnnie wystąpić na jednym z uniwersytetów. Trwają dyskusje o przystąpieniu kolejnych państw do wojny. Russell: „Zostałem poproszony o wygłoszenie wykładu poświęconego znaczeniu logiki w życiu człowieka. Gdybym dosłownie potraktował ten temat, byłby to najkrótszy wykład w historii. Więc opowiem wam o moim życiu”. Russell był wybitnym naukowcem. Już pierwsze spotkanie z królową nauk całkowicie odmieniło jego życie. Wtedy odnalazł swoje powołanie. Russell: „Geometria pokazała mi jedyną drogę do poznania rzeczywistości: Rozum”. Ale nie zapomniał on o miłości i innych nielogicznych uczuciach… Wielcy uczeni w poszukiwaniu prawdy absolutnej. Najważniejsze dyskusje matematyczne epoki - pytania o same podstawy królowej nauk, o jej niewzruszone fundamenty, o naturę matematycznej prawdy. Russell: „By uzyskać jakąkolwiek pewność, musimy zrewidować podstawowe założenia, musimy zacząć jeszcze raz od początku”.

Ścieżka Russella przecięła się z drogami najwybitniejszych uczonych tamtych czasów. Gottlob Frege, Georg Cantor, Kurt Gödel - łączyła ich pasja, zamieniająca się w obsesję i prowadząca na skraj szaleństwa. Uczniem Russella był młody Ludwig Wittgenstein, który nauce poświęcił wszystko. Bo gdy rozum pracuje na najwyższych obrotach, budzą się demony… Russell: „Logika jest jak nóż: można nim kroić chleb, można nim zabijać”.

Logikomiks to opowieść o niezwykłym człowieku, wytrwałej pracy, epokowych odkryciach i dramatycznych porażkach, tocząca się w cieniu wielkiej historii. Logikomiks to rzetelna wiedza matematyczna i filozoficzna podana w oryginalnej, przystępnej formie. Prawa do publikacji kupiły wydawnictwa z ponad dwudziestu krajów, m.in. z Holandii, Włoch, Francji, Brazylii, Chin, Danii, Finlandii, Niemiec, Izraela, Rosji, Hiszpanii i Portugalii.

“LOGIKOMIKS. W poszukiwaniu prawdy”
Christos H. Papadimitriou, Alecos Papadatos, Apostolos Doxiadis, Annie Di Donna

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo W.A.B.
Szukaj też na: Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

(nw)

Linki:

:: Logicomix
:: Logicomix - twitter
:: Logicomix - facebook
:: Logicomix - wikipedia

:: Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

Dodaj komentarz: