“Drugi kod”, Peter Spork

28.11.2011 
Kategoria: Spork Peter, #de, W.A.B., książka, autor

“Drugi kod” (Der zweite Code. Epigenetik oder:Wie wir unser Erbgut steuern können), Peter Spork, W.A.B. (2011) :: Peter Spork @YT.

Czy jesteśmy niewolnikami własnych genów, czy też przez zdrowe życie, aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę możemy je zmodyfikować? Czy dzięki epigenetyce wiele chorób będzie w przyszłości uleczalnych? Peter Spork, doktor neurobiologii, kwestie te wyjaśnia ciekawie i przekonująco: „Tytuł […] Drugi kod, ilustruje […] najważniejszą tezę epigenetyki: pierwszy kod, szereg liter genów, nie rozstrzyga o wszystkim. Istnieje bowiem jeszcze inny biologiczny system informacyjny, któremu każda nasza komórka zawdzięcza wiedzę o tym, skąd pochodzi, co przeżyła i dokąd zmierza”.

Okazuje się, że takie bodźce jak wychowanie, miłość, pożywienie, głód, stres, zatrucia, nikotyna, hormony, przeżycia w łonie matki, terapie psychologiczne, niecodzienne obciążenia, trauma, tortury, klimat czy sport mogą zmienić biochemię komórki, nie naruszając kodu genetycznego. Co więcej, komórki gromadzą rozmaite informacje molekularno-biologiczne, które nie znajdują się w genotypie, a jednak podczas podziału komórkowego są wraz z materiałem genetycznym przekazywane do komórek potomnych.

A zatem pytanie, jakie cechy odziedziczyliśmy po przodkach, a jakie uzyskaliśmy poprzez wychowanie, kulturę i interakcje w naszym otoczeniu, przestaje już być w tej formie aktualne. Teoria ewolucji musi być w istotnych fragmentach napisana na nowo.

Spork relacjonuje ustalenia nauki, z których wynika, że wbrew temu, czego nauczał Darwin, epigenetycznie zgromadzone wpływy z otoczenia są jednak dziedziczne. Epigenetyka to nowa gałąź genetyki i biomedycyny, która już niedługo odmieni nasze życie, ponieważ dzięki niej odkryliśmy, jaką władzę nad naszym genotypem daje nam drugi kod.

“DRUGI KOD”, Peter Spork

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo W.A.B.
Szukaj też na: Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Peter Spork (ur. 1965) jest neurobiologiem, dziennikarzem i autorem licznych publikacji naukowych. Studiował biologię i neurobiologię w Hamburgu oraz antropologię i psychologię w Marburgu. Zajmuje się badaniami nad snem i funkcjonowaniem ludzkiego mózgu, interesuje się genetyką molekularną. Od 1991 roku pisze artykuły naukowe, które publikuje m.in. w „Die Zeit”, „Geo Wissen” i „Süddeutsche Zeitung”. Jego prace zostały wydane w Niemczech, Belgii, Grecji, Polsce, Rosji, Tajlandii, we Włoszech oraz na Węgrzech. W 2001 roku ogłosił Chrapanie we śnie. Jak z tym walczyć?, w 2004 tytuł z zakresu chronobiologii (Das Uhrwerk der Natur), a w 2007 Das Schnarchbuch, rzecz poświęconą prawidłowemu zarządzaniu.

(nw)

Linki:

:: Peter Spork
:: Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

Komentarze (1) do “Drugi kod”, Peter Spork

 1. Roman :: 06.12.2011 , 21:06

  Chyba w opisie dzieł autora zaszła pomyłka… P. Spork jest autorem książek wydanych w oryginale przez wydawnictwo Rowohlt:

  Das Schnarchbuch, Rowohlt
  Das Schlafbuch, Rowohlt 2011
  Das Uhrwerk der Natur, Rowohlt 2011
  Der zweite Code, Rowohlt 2010

  po polsku ukazały się, o ile mi wiadomo:
  Chrapanie we Śnie Jak z tym Walczyć, WNT 2007
  Drugi kod, W.A.B. 2011

  Pozdrawiam
  Roman

Dodaj komentarz: