“List miłosny pismem klinowym”, Tomáš Zmeškal

28.11.2011 
Kategoria: Zmeškal Tomáš, #cz, wywiad, W.A.B., książka, autor

“List miłosny pismem klinowym” (Milostný dopis klínovým písmem), Tomáš Zmeškal, Wydawnictwo W.A.B. (2011) :: Tomáš Zmeškal @YT.

Debiut Tomáša Zmeškala, uznany w Czechach za wielkie wydarzenie literackie. I to nie tylko przez krytykę, która stawia autora w jednym rzędzie z takimi sławami jak Topol, Hrabal czy Škvorecký, ale przede wszystkim przez czytelników - już trzy miesiące po pierwszym wydaniu na rynku pojawiło się kolejne. Josef i Květa poznali się przed drugą wojną światową na wykładach profesora Hroznego, czeskiego językoznawcy, który w 1915 roku odczytał zapisane pismem klinowym teksty, uważane za najstarsze pisemne zabytki języków indoeuropejskich. Historia i mity starożytnych Hetytów będą odtąd towarzyszyły Josefowi przez całe życie. Gdy w 1948 roku komuniści przejmują władzę w Czechosłowacji, Josef trafia na długie lata do więzienia za „działanie na szkodę państwa”. Jego przyjaciel Hynek, zwodząc Květę obietnicą pomocy, wymusza na niej seks, mszcząc się za to, że go niegdyś odrzuciła.

Kiedy Josef i Květa ponownie się spotkają, nie będą umieli odnaleźć do siebie drogi. Dziesięcioletnia nieobecność Josefa i zdrada Květy rozdzielą tych dwoje już na zawsze, a ich niepojednanie przejdzie dziwnym prawem dziedziczenia na córkę Alicję. Zmeškal mówi: „Wciąż toczą się dyskusje, co zrobić z tamtym pokoleniem - uhonorować wysiłki tych ludzi, czy nie - ale moim zdaniem prowadzą one donikąd. Ponieważ nasz, Czechów, sposób na rozwiązywanie problemów, polega na tym, żeby o nich zapomnieć”. Pismo klinowe… pokazuje, że zapomnieć się nie da.

“LIST MIŁOSNY PISMEM KLINOWYM”, Peter Spork

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo W.A.B.
Szukaj też na: Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Tomáš Zmeškal (ur. 1964) - czeski pisarz i tłumacz, syn Czeszki i Kongijczyka, w latach 1987-98 studiował literaturę angielską w Londynie, potem wrócił do Pragi. Pismo klinowe w odmianie miłosnej (2008) to jego debiutancka powieść, przez gazetę „Lidové noviny” ogłoszona jedną z dwóch najważniejszych książek roku 2008. Rok później Zmeškal otrzymał za nią prestiżową nagrodę Josefa Škvoreckiego. W tymże 2009 roku ukazała się kolejna powieść autora - Životopis černobílého jehněte. Tomáš Zmeškal publikuje także opowiadania w czeskiej prasie i zajmuje się grafiką warsztatową oraz rozwojem nowych technik drukarskich.

(nw)

Linki:

:: Tomáš Zmeškal
:: Tomáš Zmeškal - wikipedia

:: Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

Dodaj komentarz: