“Niestety wszyscy się znamy”, Bohdan Smoleń, Anna Karolina Kłys

4.01.2012 
Kategoria: Kłys Anna Karolina, Smoleń Bohdan, muzyka, Otwarte, książka, autor

“Niestety wszyscy się znamy”, Bohdan Smoleń, Anna Karolina Kłys, Wyd. Otwarte (2011) :: Bohdan Smoleń - “Za oknami świta” @YT.

Kim jest naprawdę Bohdan Smoleń? Komikiem? Satyrykiem? Aktorem? A może zwykłym człowiekiem, który chciał być szczęśliwy? Jak powstały kabarety Pod Budą oraz Tey i co naprawdę wydarzyło się między Smoleniem a Laskowikiem? W fascynującej rozmowie z Anną Karoliną Kłys Bohdan Smoleń po raz pierwszy szczerze opowiada o zagmatwanej historii swojej rodziny, życiu osobistym, młodości w Krakowie, pracy w kabarecie, zarobkach artysty w PRL-u i karierze piosenkarza disco polo. Sypie anegdotami jak z rękawa, ale mówi też o tym, co ważne i trudne. Rozlicza się z przeszłością.

“Aktor kabaretowy albo istnieje na scenie, albo go NIE MA. Niezależnie, czy mówi jakąś kwestię czy nie. Jak miałem zakaz pracy, to prosili mnie organizatorzy, żebym chociaż mikrofon wnosił na scenę, kłaniał się i wychodził. Zenek przynosił takie małe karteczki z fragmentami jakichś swoich myśli. Ale na scenie zjeżdżał z tematu cały czas. Ustalał ze mną przed wejściem na scenę, do jakiej pointy dążymy, a kiedy wchodziliśmy, zaczynał od tej pointy i mówił: „A teraz co powiesz?”. Walczył cały czas. Ze sobą, z nami. Ze mną.

“Pukanie rano do drzwi hotelowych. Pytam rozespany: Kto tam? „Milicja”. Mówię: Nie róbcie sobie jaj, my śpimy, ja jeszcze w gaciach. Bo byłem pewien, że to jakichś kolega chce od rana flaszkę wypić. Znowu pukanie. Otwieram, a tam MO. Że mamy się z Zenkiem ubierać i jechać z nimi. Tośmy pojechali. Idziemy korytarzami w tej komendzie, do pokoju komendanta, a tam profesjonalnie przygotowany bankiet. Stół zastawiony bogato: jedzenie, napoje wszelakie, nawet oranżada. Ale oranżady nie piliśmy.” — fragment książki.

“NIESTETY WSZYSCY SIĘ ZNAMY”
Bohdan Smoleń Anna Karolina Kłys


GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo Otwarte
Szukaj też na: Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Skapiec.pl :: Allegro.pl

Bohdan Smoleń karierę sceniczną rozpoczął w 1969 roku w krakowskim kabarecie Pod Budą, który współtworzył i z którym zdobył wiele nagród, w tym główną na festiwalu FAMA w 1972 roku. Od 1977 związany z Estradą Poznańską, gdzie w kabarecie Tey stworzył swoje największe kreacje aktorskie. Jego występy z Zenonem Laskowikiem przeszły do historii. Po 1990 roku zasłynął monologiem A tam cicho być… W 2007 roku założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia zajmującą się hipoterapią dzieci i dorosłych.

Anna Karolina Kłys to dziennikarka radiowa i telewizyjna. Od 1991 roku związana z pierwszą prywatną rozgłośnią w Poznaniu, Radiem S (obecnie Radio Eska). Pracowała jako prowadząca programy, reporterka i wydawca. Zaangażowana w sprawy społeczne. Od 2003 roku zajmuje się fotografią.

(nw)

Linki:

:: Fundacja Stworzenia Pana Smolenia
:: Bohdan Smoleń - Kabaret Tey
:: Bohdan Smoleń - wikipedia

:: Wydawnictwo Otwarte

Komentarze

Dodaj komentarz: