“Tajny dziennik”, Miron Białoszewski

20.02.2012 
Kategoria: Białoszewski Miron, książka, Znak

“Tajny dziennik”, Miron Białoszewski, Wyd. Znak (2012) :: Kim był Miron Białoszewski - wspomnienia @YT.

Nikt nie mógł przeczytać Tajnego dziennika wcześniej. Cała twórczość Białoszewskiego to osobliwy pamiętnik. To dzieło - ze względu na stopień szczerości i samoobnażenia - mogło zostać wydane dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci poety. W swojej „domowej epopei” Białoszewski przygląda się ludziom, znanym i nieznanym. Przygląda się również sobie, odsłania bujne życie towarzyskie, artystyczne, prywatne, erotyczne. Grzesznik, który „grzech” swój wybrał i przełamał tabu. Optymista, któremu życie nie oszczędziło męczarni, choroby i samotności.

”Miron opowiada o przygodzie swojego życia trochę jak przybysz, który został „wstawiony w ten świat”. Jawa, sen i wspomnienia - wszystko to, przywołane z niesamowitą wyrazistością, splątane w jeden węzeł tworzy rodzaj wielowątkowej powieści o sobie samym. Ten dziennik dzieje się przed nami. Mając piętnaście, szesnaście lat po raz pierwszy zdał sobie sprawę ze swojego homoseksualizmu. Pisze w dzienniku o tym, jak rozpoznawał samego siebie. Gdyby mieszkał w Paryżu czy Nowym Jorku, nikt by nie pytał, z kim śpi, o której wstaje i jak się ubiera. On tymczasem żył w peerelowskiej Warszawie.” — Tadeusz Sobolewski

“TAJNY DZIENNIK”, Miron Białoszewski

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo Znak
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

(nw)

Linki:

:: Miron Białoszewski - wikipedia
:: Wydawnictwo Znak

Komentarze

Komentarze (1) do “Tajny dziennik”, Miron Białoszewski

  1. Maria.K :: 20.04.2012 , 16:50

    Wspaniałe wydarzenie! Wydawałoby się, że nasz poeta “osobny”, który potrafił dostrzec piękno w najprostszych i szarych, zwykłych rzeczach, został zapomniany, ale dzięki temu dziennikowi na pewno jego postać zostanie ponownie zauważona. Białoszewski opisuje jak to w dzienniku bywa wszystko co dla niego ważne, a także te poboczne, życiowe kwestie. Opisuje swoje środowisko kulturalne i intymne przeżycia. Ogromne dzieło, pełne ciekawych informacji!

Dodaj komentarz: