“Złota ziemia roni łzy”, Bogdan Góralczyk

24.02.2012 
Kategoria: Rambler, Góralczyk Bogdan, książka, autor

“Złota ziemia roni łzy. Esej birmański”, Bogdan Góralczyk, Wyd. Rambler :: Bogdan Góralczyk, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, 12.01.2011 @Wszechnica.

O Birmie, wracającej jak bumerang na czołówki światowych mediów,nie wiemy niemal nic. To ciągle “biała plama”. Ostatnio coś się u nas zmienia. Złota ziemia roni łzy – to pasjonująca lektura “odkrywająca” to jedno z najpiękniejszych, niepowtarzalnych i najmniej znanych miejsc naszego globu, zaplątanych w swoje tysiącletnie, pełne meandrów dzieje, pełne wzlotów i upadków, z przebogatym i oryginalnym dorobkiem kulturowo-cywilizacyjnym, z różnorodną tradycją zrodzoną z unikalnej struktury etnicznej, językowej, mentalnej, religijnej, ścierających się wpływów wielkich cywilizacji indyjskiej i chińskiej. Autor zna ten kraj z autopsji, przejechał po nim tysiące kilometrów, wiele o nim przeczytał. Jest nim zafascynowany, pisze żywym, obrazowym językiem, ze znawstwem i empatią. To mądre i wnikliwe studium, skupione na poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące to państwo dylematy i wyzwania. Wciąż jednak pozostaje aktualne pytanie: dlaczego Birma znalazła się, jak tu ujmuje autor, “w innym wymiarze”?

ZŁOTA ZIEMIA RONI ŁZY, Bogdan Góralczyk
Wydawnictwo Rambler (2011)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. Rambler
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

Bogdan Góralczyk jest politologiem, sinologiem, publicystą i dyplomatą. W latach 2003–2008 był ambasadorem RP w Tajlandii, na Filipinach i w dawnej Birmie. Obecnie jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz redaktorem naczelnym rocznika Azja-Pacyfik. Ostatnio wydał: Zmierzch i blask. Notes z Bangkoku (Toruń 2009 i 2010) oraz Chiński feniks. Paradoksy rosnącego mocarstwa (Warszawa, 2010).

(nw)

Linki:

:: Bogdan Góralczyk - wikipedia
:: Wydawnictwo Rambler

Komentarze

Dodaj komentarz: