“Śniadanie z Sokratesem”, Robert Rowland Smith

2.03.2012 
Kategoria: Carta Blanca, Smith Robert Rowland, #en, reklama, książka, autor

“Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu” (Breakfast with Socrates. The Philosophy of Everyday Life), Robert Rowland Smith, Wyd. Carta Blanca (2012) :: Reklama książki @YT. Poniżej: Robert Rowland Smith.

W swej książce Robert Rowland Smith udowadnia, że filozofowanie nie jest dla elitarnego klubu wybrańców. Przede wszystkim jest to dobra szkoła życia myślenia i znajdowania inspiracji, dzięki którym każdy może uwolnić się od nudy oraz rutyny, a także poczuć się wolnym. Autor zaprasza czytelnika na filozoficzną ucztę. Czeka na nas nie tylko tytułowe śniadanie, ale spory posiłek złożony z wielu dań.


Robert Rowland Smith @YT

Posiłkując się pomocą kolejnych filozofów, postaci z pogranicza filozofii i innych nauk humanistycznych, a także pisarzy, malarzy, filmowców, kompozytorów, postaci historyczne i twórców pop-kultury, Robert Rowland Smith zastanawia się nad sensem kolejnych codziennych aktywności: wstawania, drogi do pracy, samej pracy, jedzenia czytania oglądania telewizji, zakupów, kąpieli seksu, kłótni z partnerem, lunchu z rodzicami, snu itp. W ten sposób odkrywa, jak dużo wielkie umysły miały do powiedzenia na temat naszych powszednich dylematów.

Książka zaskakuje czytelnika lekkością stylu i intensywnością spostrzeżeń. Pokazuje, że - wydawałoby się banalne - codzienne dylematy, w oczach filozofów mają zaskakujące znaczenie. A co najważniejsze, staje się wspaniałym wprowadzeniem w idee wielkich myślicieli, i to niezależnie od poziomu wiedzy teoretycznej. Śniadanie z Sokratesem to książka, od której można zacząć swą przygodę z filozofią klasyczną i współczesną myślą humanistyczną. To także nieoceniona lektura dla każdego inteligenta - pełna intrygujących uwag, otwierających nowe perspektywy, zachęcających do własnych rozważań.


Robert Rowland Smith @YT.

Starożytni filozofowie - wraz z Robertem Rowlandem Smithem - nadają znaczenie naszemu dniu powszedniemu. Zachwyciły mnie liczne interesujące spostrzeżenia i dygresje zawarte w Śniadaniu z Sokratesem.Mark Vernon, “Management Today”

Często jestem proszony o polecenie jakiegoś dobrego wprowadzenia do filozofii - właśnie je odkryłem. Książka Smitha jest dowcipna, pomysłowa i inteligentna - Carl Schmidt wypowiada się tu o kłótniach z partnerem, a Jacques Derrida o rezerwowaniu wakacyjnej wycieczki ? i w błyskotliwy sposób pokazuje, jak bardzo zanurzone w codzienności są teoretyczne rozważania wielkich filozofów.Martin McQuillan, “Times Higher Education Supplement”

Ta urocza książka łączy erudycję z lekkim stylem i sugeruje, wbrew temu co twierdził Sokrates, że to niezbadany dzień nie jest wart przeżycia.„Publisher’s Weekly”

Ta zachwycająca książka wzbogaci nasze myśli o życiu dzięki lekkości i bezpośredniości zawartego w niej przesłania. Podano do stołu (…), wielki głód nie jest wymagany, ale proszę się spodziewać obfitej strawy!„Good Book Guide”

Mądra, dowcipna, świetnie się ją czyta (…), wspaniałe pisarstwo.Rowland Manthrope, autor Confidence

“ŚNIADANIE Z SOKRATESEM”, Robert Rowland Smith

GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo Carta Blanca
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

Robert Rowland Smith przez dziesięć lat był stypendystą All Souls College w Oksfordzie. Wykładał w The London School of Economics, The Hayward Gallery, The French Institute, The Royal Society of Arts. Jest autorem książek z zakresu filozofii, literatury i psychoanalizy, konsultantem ds. zarządzania, dziennikarzem, felietonistą. Współpracował z Independent, Intelligent Life oraz Evening Standard. Prowadzi rubrykę pt.: „To be or not to be” o filozoficznych aspektach naszych codziennych dylematów w Sunday Times Magazine, na łamach której analizuje takie zagadnienia, jak: “Czy warto mieć dziecko z mężczyzną, którego się nie kocha?”, “Jak bardzo winna jest kochanka męża?”, “Czy trzeba płacić kieszonkowe dzieciom?”, “Czy trzeba pozostać z chorym partnerem?”, “Czy pożyczanie książek oznacza stratę przyjaciół?” itp. Współtworzy serie podcastów „Philosophy Bites” dla BBC. Obecnie jest wykładowcą w londyńskiej The School of Life, której członkowie prowadzą kursy rozwoju osobistego i wraz z uczestnikami rozwiązują dylematy dnia codziennego. Jest także redaktorem inicjującym nagrodzonego magazynu Angelaki. The Journal of the Theoretical Humanities. Jego pracę naukową Derrida and Autobiography Jacques Derrida określił jako „pierwszorzędną”. Wydał także dwie książki popularyzujące filozofię: Śniadanie z Sokratesem oraz Podróżując z Platonem. Premiera jego najbliższej pracy naukowej On Modern Poetry: From Theory to Total Criticism została zapowiedziana na czerwiec 2012 r. Mieszka w Londynie.

(nw)

Linki:

:: Robert Rowland Smith
:: Robert Rowland Smith - facebook
:: Robert Rowland Smith - twitter
:: Robert Rowland Smith - youtube
:: Robert Rowland Smith - wikipedia

:: Książka: Śniadanie z Sokratesem - facebook

:: Wydawnictwo Carta Blanca

Komentarze

Komentarze (4) do “Śniadanie z Sokratesem”, Robert Rowland Smith

 1. arting :: 12.03.2012 , 02:17

  Nie zdawałam sobie sprawy, że moje dni są tak głęboko nasycone filozofią. Że to, iż budzę się każdego ranka i kontempluję cud rozpoczętego dnia, że szukam przyczyny określonych nastrojów- to już filozofowanie. I że dzięki temu nie wariuję, bo sama zapodaję sobie (nieświadomie) dawkę uzdrawiającej filozofioterapii. A z tą książką jest jeszcze skuteczniej, lepiej :). Przyjemniej.

 2. lola :: 13.03.2012 , 11:13

  Podtytuł brzmi: Filozofia na talerzu. Ja powiem więcej- to jest wyjątkowo smaczne danie a zarazem … tuczące. Tylko że tym razem tuczy nasz mózg.

 3. małpa :: 18.04.2012 , 13:07

  Ja sie zawsze bałam filozofii i uznawałam sama siebie za filozoficznego tępaka. Teraz wiem, że tak być nie musi i że często oddawałam się filozofowaniu nie zdając sobie z tego sprawy.

 4. hella :: 28.04.2012 , 19:55

  Małpo, mam całkiem podobnie, więc dzięki za zachętę, kazałam sobie kupić na urodziny.

Dodaj komentarz: