“Autoportret malarza”, Stanisław Rodziński

12.03.2012 
Kategoria: Petrus, Rodziński Stanisław, wywiad, książka, autor

“Autoportret malarza”, Stanisław Rodziński, Wydawnictwo Petrus :: Stanisław Rodziński, rozmawia Janusz Janowski, ZPAP Gdańsk @YT.

Malując obraz, w wielu przypadkach akceptujemy coś, co na drugi dzień okazuje się niejasne i po prostu zbędne. Może właśnie dlatego, że to, co i jak piszę, bliskie jest procesowi malowania, może dlatego, że pisanie i malowanie w istocie swej to niemal to samo – wybór tekstów napisanych w ostatnich 25. latach nazwałem autoportretem. Piszę to, co wydaje mi się istotne, co jest reakcją na emocje związane ze sztuką, ale i ze sprawami, które ważne są w życiu, a więc są też ważne dla malarza, jego myślenia, wyobraźni, pracy. Autoportret jest przedstawieniem twarzy autora obrazu.


Stanisław Rodziński, Via Crucis / Video © Paweł Augustynek @YT.

Tekst, który jest rezultatem prywatnego przeżycia, ale wynika z potrzeby podzielenia się z innymi naszą myślą – jest więc autoportretem. Jest próbą dzielenia się swymi rozważaniami i wzruszeniem, refleksją, a nieraz niepokojem – jest też po prostu rozmową. Jaki jest autor – taka rozmowa. Jaka twarz autora, w dosłownym, ale i symbolicznym sensie – taka reakcja odbiorcy.

“AUTOPORTRET MALARZA”
Stanisław Rodziński, Wyd. Petrus (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wydawnictwo Petrus
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

Stanisław Rodziński (ur. 1940), wybitny artysta malarz. Mistrz koloru i światłocienia. Absolwent ASP w Krakowie (1963), gdzie studiował pod kierunkiem E. Krchy. W latach 1972-1981 prowadził pracownię malarstwa i rysunku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1981 zawodowo związany z ASP w Krakowie. Od 1989 profesor, od 1992 profesor zwyczajny. W latach 1991-1992 członek Rady Kultury przy premierze RP. Dziekan Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w latach 1993-1996, od 1996 do 2002 jej Rektor. Członek PAU oraz Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Narodowego (od 2001). Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, miał wiele wystaw w Europie i USA. Jego obrazy cieszą się niezwykłym powodzeniem. Niesłabnące zainteresowanie obrazami olejnymi wypływa z mistrzowskiego operowania kolorami. Laureat wielu nagród (m.in. Fundacji Jurzykowskiego), odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1993) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (2002).

(nw)

Linki:

:: Stanisław Rodziński - culture.pl
:: Stanisław Rodziński - wikipedia

:: Wydawnictwo Petrus

Komentarze

Dodaj komentarz: