“Pamiętnik Blumki”, Iwona Chmielewska

21.05.2012 
Kategoria: Chmielewska Iwona, Media Rodzina, spotkanie, książka, autor

“Pamiętnik Blumki”, Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Media Rodzina :: Iwona Chmielewska, WTK 2012 @YT.

Warszawa - ul. Krochmalna 92 - Dom Sierot. Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie, Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc, Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba. Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna… Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki - tak przynajmniej twierdził Pan Doktor - “nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”.


Iwona Chmielewska, Poznań, luty 2012 (1/3) @YT.


Iwona Chmielewska, Poznań, luty 2012 (2/3) @YT.


Iwona Chmielewska, Poznań, luty 2012 (3/3) @YT.

Z Pamiętnika Blumki czytelnik dowie się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach. A wszystko po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności. W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.


Iwona Chmielewska, Poznań, luty 2012 @YT.

Książka wydana w koedycji z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag ukazuje sie w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i z okazji Roku Korczakowskiego, który obchodzimy w 2012 roku.

“PAMIĘTNIK BLUMKI”
Iwona Chmielewska, Wyd. Media Rodzina (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wydawnictwa Media Rodzina
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

Iwona Chmielewska – ur. 1960, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu „Książka autorska” na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Prawa do nich sprzedały się do krajów hiszpańskojęzycznych, a także do Chin, na Taiwan, do Japonii i Portugalii. Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i ilustratorski „Oskar”, Bologna Ragazzi Award, w kategorii „Non fiction”.

(nw)

Linki:

:: Iwona Chmielewska - bookart.pl
:: Wydawnictwo Media Rodzina

Komentarze

Dodaj komentarz: