“Matki: mężne czy szalone?”, Marta Dzbeńska-Karpińska

23.05.2012 
Kategoria: Dzbeńska-Karpińska Marta, CMJPII, książka

“Matki: mężne czy szalone?”, Marta Dzbeńska-Karpińska, Centrum Myśli Jana Pawła II :: “Matki: mężne czy szalone?” @YT.

Dwadzieścia dwie historie kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka, mimo że zagrażało to ich życiu lub zdrowiu. Jest to opowieść o odwadze, o miłości, o zwycięstwie życia, o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, o nadziei. O męstwie, które cechuje nie tylko mężczyzn i o szaleństwie miłości, z której rodzi się życie.

W 1980 roku Halina spodziewała się czwartego dziecka. Dwoje wcześniejszych dzieci przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Gdy była w drugim miesiącu ciąży, lekarz zalecił aborcję z uwagi na zagrożenie życia matki.

Dwanaście lat temu Dorota, pracująca matka dwojga dzieci, nagle źle się poczuła. Była na granicy utraty przytomności, drętwiały i wykręcały się jej ręce i nogi, odczuwała silne bóle i drętwienie w klatce piersiowej, z trudem oddychała. Tężyczka u Doroty polega na zaburzeniach poziomu wapnia i magnezu. Wkrótce doszła do tego nowa diagnoza: jaskra. Mimo, jak się okazało, złego stanu zdrowia dziecka, Dorota w czasie ciąży postanowiła nie przyjmować leków, aby dziecko miała jak największe szanse na przeżycie. Lekarze początkowo sugerowali aborcję, potem „skoro dziecko i tak jest chore” zalecali, aby Dorota z powrotem zaczęła przyjmować leki, w innym wypadku może bezpowrotnie utracić wzrok.

Agnieszka, gdy w 2011 roku zaszła w kolejną ciążę, zmagała się z cukrzycą i związanym z nią nadciśnieniem tętniczym. W końcu została hospitalizowana, ponieważ nie dawało się ustabilizować poziomu cukru. Przyjmowała insulinę, mimo to szybko traciła na wadze, a życie dziecka i matki były zagrożone.

W podtytule książki Matki postawiono pytanie: kobiety, które mimo problemów zdrowotnych zdecydowały się urodzić dziecko, są mężne czy szalone? W publikacji znaleźć można krótkie, niemal lapidarne historie kobiet, przedstawione zupełnie bez komentarza, ilustrowane fotografiami, na których pojawiają się matki u boku bliskich, dzieci i mężów. Teksty, które towarzyszą zdjęciom, utrzymane są w tonie suchych raportów: bez ocen, bez emocji. Bo te historie mówią same za siebie.

“MATKI: MĘŻNE CZY SZALONE?”
Marta Dzbeńska-Karpińska, Centrum Myśli Jana Pawła II (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Centrum Myśli Jana Pawła II
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

Marta Dzbeńska-Karpińska (ur. 1969), z wykształcenia politolog i menadżer. Absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Od 2005 roku zawodowo zajmuje się fotografią. Jej pasją jest czarno-biała fotografia analogowa. Mieszka w Warszawie z mężem i trójką dzieci.

(nw)

Linki:

:: Marta Dzbeńska-Karpińska - dzbenska.com
:: Marta Dzbeńska-Karpińska - fotografki.eu
:: Marta Dzbeńska-Karpińska - facebook

:: Matki: mężne czy szalone? - facebook

:: Centrum Myśli Jana Pawła II

Komentarze

Dodaj komentarz: