“Dziennik. Tom 2. 1970-1979″, Sławomir Mrożek

29.05.2012 
Kategoria: Mrożek Sławomir, książka, Literackie, autor

“Dziennik. Tom 2. 1970-1979″, Sławomir Mrożek, Wydawnictwo Literackie :: Sławomir Mrożek w Polsce, marzec 2012 @YT.

Drugi tom Dziennika Sławomira Mrożka obejmuje lata 1970-1979. Pisarz przebywa w tym czasie na emigracji - podróżuje po Europie, zwiedza Stany Zjednoczone, po raz pierwszy też odwiedza Amerykę Południową. Z pewnością wielu czytelników będzie zaskoczonych obrazem pisarza, jaki wyłania się z kart tej książki. Mrożek z niespotykaną szczerością pisze o swych grzechach, kompleksach i nocach spędzonych w towarzystwie butelek wina lub whisky. Z dystansu patrzy na sprawy polskie, najczęściej krytykuje i wyśmiewa, ale i przeżywa momenty uniesienia, jak wtedy, gdy papieżem zostaje Karol Wojtyła. Prywatne zapiski pomagają także zajrzeć w prywatny świat dramaturga - dzięki Dziennikowi z lat 70-tych odkrywamy Mrożka-kochanka, który tak samo często porzucał, jak i był porzucany.

W końcu Dziennik to kopalnia wiedzy o genezie jego dzieł - właśnie wtedy powstaje słynna sztuka Emigranci - Mrożek obszernie analizuje książki, które czyta, spiera się ze znanymi pisarzami i filozofami. Jedno jest pewne, przed czytelnikami kolejny etap fascynującej intelektualnej przygody.

“DZIENNIK. Tom 2. 1970-1979″
Sławomir Mrożek Wydawnictwo Literackie (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. Literackie
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

Sławomir Mrożek (ur.1930), dramatopisarz, prozaik, satyryk. Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Jeden z najbardziej poczytnych polskich prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

(nw)

Linki:

:: Sławomir Mrożek
:: Sławomir Mrożek - culture.pl
:: Sławomir Mrożek - wikipedia

:: Wydawnictwo Literackie

Komentarze

Dodaj komentarz: