“Spory o historię 2000–2011″, Paweł Machcewicz

1.06.2012 
Kategoria: Machcewicz Paweł, książka, Znak, autor

“Spory o historię 2000–2011″, Paweł Machcewicz, Wyd. Znak ¤ Paweł Machcewicz: Dom Spotkań z Historią, Warszawa, 4 kwietnia 2012 @YT.

Zamieszczone w tej książce teksty są świadectwem dziesięciu lat sporów o historię, które okazały się niezwykle ważnym wymiarem polskiej debaty publicznej po 2000 roku. W wielu przypadkach przeszłość stawała się tematem bardziej rozpalającym emocje niż współczesne problemy polityczne, społeczne czy gospodarcze. Takie sprawy jak Jedwabne albo spór
o biografię Lecha Wałęsy przez długi czas dominowały w środkach masowego przekazu, przesłaniając chwilami wszystkie inne kwestie, wyznaczały granice na mapie ideowych i politycznych podziałów, a nawet wpływały na relacje między zwykłymi ludźmi, którzy wcześniej do historii mieli na ogół stosunek bardziej letni i zdystansowany. (ze Wstępu autora)

“SPORY O HISTORIĘ 2000–2011″
Paweł Machcewicz, Wydawnictwo Znak (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. Znak
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skapiec :: Allegro

Paweł Machcewicz - jeden z najaktywniejszych polskich historyków, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - przez ostatnie dziesięć lat uczestniczył w niemal każdej ważnej debacie historycznej. Był to czas debat ważnych, ale często zdominowanych przez ideologię i polityczne motywy. Spory o historię to zbiór tekstów autora, który przez ponad dekadę niezmiennie prezentował poglądy wyważone i przemyślane. To głos kompetencji i rozsądku.

(nw)

Linki:

:: Wydawnictwo Znak

Komentarze

Komentowanie wyłączone.