“Podróże z Platonem”, Robert Rowland Smith

10.07.2012 
Kategoria: Smith Robert Rowland, Carta Blanca, #en, książka, autor

“Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach”, Robert Rowland Smith, Wydawnictwo Carta Blanca :: Robert Rowland Smith @YT.

Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach to pomysłowa kontynuacja bestsellerowej książki Śniadanie z Sokratesem. Tym razem w 19 krótkich esejach Robert Rowland Smith bierze na warsztat najbardziej znaczące wydarzenia ludzkiego życia: od narodzin, przez pierwsze kroki, szkołę, pierwszą miłość, pocałunek, po małżeństwo, kryzys wieku średniego, rozwód czy śmierć. Autor zadaje zaskakujące pytania… Czy pierwsze kroki dziecka to wyraz jego oddzielenia od świata zwierząt? Czy szkoła jest krokiem w samorozwoju, czy raczej pierwszym ogniwem indoktrynacji i narzędziem opresji politycznej? Czy pocałunek to mechaniczne zetknięcie dwóch naskórków, czy sposób na połączenie dusz? Czy egzaminy to fundament uniwersyteckiego wyścigu szczurów, czy raczej podwaliny do wieloletnich przyjaźni? Czy suknia ślubna jest symbolem czystości panny młodej, czy sposobem na zatarcie jej indywidualności? W swych wszechstronnych, zabawnych i niezwykle pojemnych analizach sięga po myśli największych filozofów m.in.: Platona, św. Augustyn, Rousseau, Sartre’a, Ricoeura, Heideggerta, myślicieli: Einsteina, Chomsky’ego, Adama Smitha, artystów: Szekspir, Tołstoj, Michał Anioł, August Rodin, Doisneau itp. a także symbole popkultury.

W Podróż z Platonem Robert Rowland Smith udowadnia, że filozofowanie nie jest dla elitarnego klubu wybrańców. Przede wszystkim jest to dobra szkoła życia, myślenia i znajdowania inspiracji, dzięki którym każdy może uwolnić się od nudy oraz rutyny.

PODRÓŻ Z PLATONEM, Robert Rowland Smith
Driving with Plato
Wydawnictwo Carta Blanca (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. Carta Blanca
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

Robert Rowland Smith przez dziesięć lat był stypendystą All Souls College w Oksfordzie. Wykładał w The London School of Economics, The Hayward Gallery, The French Institute, The Royal Society of Arts. Jest autorem książek z zakresu filozofii, literatury i psychoanalizy, konsultantem ds. zarządzania, dziennikarzem, felietonistą. Współpracował z Independent, Intelligent Life oraz Evening Standard. Prowadzi rubrykę pt.: „To be or not to be” o filozoficznych aspektach naszych codziennych dylematów w Sunday Times Magazine, na łamach której analizuje takie zagadnienia, jak: “Czy warto mieć dziecko z mężczyzną, którego się nie kocha?”, “Jak bardzo winna jest kochanka męża?”, “Czy trzeba płacić kieszonkowe dzieciom?”, “Czy trzeba pozostać z chorym partnerem?”, “Czy pożyczanie książek oznacza stratę przyjaciół?” itp. Współtworzy serie podcastów „Philosophy Bites” dla BBC. Obecnie jest wykładowcą w londyńskiej The School of Life, której członkowie prowadzą kursy rozwoju osobistego i wraz z uczestnikami rozwiązują dylematy dnia codziennego. Jest także redaktorem inicjującym nagrodzonego magazynu Angelaki. The Journal of the Theoretical Humanities. Jego pracę naukową Derrida and Autobiography Jacques Derrida określił jako „pierwszorzędną”. Wydał także dwie książki popularyzujące filozofię: Śniadanie z Sokratesem oraz Podróżując z Platonem. Premiera jego najbliższej pracy naukowej On Modern Poetry: From Theory to Total Criticism została zapowiedziana na czerwiec 2012 r. Mieszka w Londynie.

(nw)

Linki:

:: Robert Rowland Smith
:: Robert Rowland Smith - facebook
:: Robert Rowland Smith - twitter
:: Robert Rowland Smith - youtube
:: Robert Rowland Smith - wikipedia

:: Wydawnictwo Carta Blanca

Komentarze

Komentarze (3) do “Podróże z Platonem”, Robert Rowland Smith

  1. Kasia :: 23.07.2012 , 17:43

    Bardzo ciekawa książka, kolejna już tego autora. Jako że zawsze panicznie wręcz bałam się filozofii (egzamin na studiach zdany za chyba 4 podejściem), więc pewnym radosnym odkryciem było dla mnie, że filozofować można na tak przyziemne tematy jak jazda na rowerze czy pójście do szkoły. Ważny w książkach Smitha jest język- prosty, zrozumiały, bez typowo filozoficznej abrakadabry.

  2. otioti :: 29.07.2012 , 20:50

    Smith skutecznie wprowadza filozofię pod strzechy- i chwała mu za to. Umiłowanie mądrości nie powinno być zarezerwowane dla elitarnej garstki śmiałków studiujących patetyczne teksty.

  3. Mela :: 24.08.2012 , 14:05

    Dziękuję za książki Smitha, w końcu przestane się bać filozofii.

Dodaj komentarz: