“Kobiety bez mężczyzn”, Shahrnush Parsipur

7.12.2010 
Kategoria: Parsipur Shahrnush, Claroscuro, film, zwiastun, książka, autor

“Kobiety bez mężczyzn” (Zanan Bedun-e Mardan), Shahrnush Parsipur, Wyd. Claroscuro (2010) :: Zwiastun filmu Women Without Men, @YT. Shahrnush Parsipur @YT.

To magiczna opowieść o pięciu irańskich kobietach. Znajdziemy wśród nich m.in. młodą nauczycielkę, gospodynię domową w średnim wieku i prostytutkę. Różni je wszystko - wiek, pochodzenie, status społeczny, łączy natomiast pragnienie wolności i tęsknota za szczerą miłością. Losy kobiet krzyżują się pewnego dnia w ogrodzie na przedmieściach Teheranu. Ogród w Karadż staje się dla nich wszystkich przystanią i utopijną krainą, do której mężczyźni nie mają wstępu. Książka ze względu na panującą w niej atmosferę magii i brak wyraźnej granicy między fantazją a rzeczywistością, będzie z pewnością bliska miłośnikom prozy Gabriela Garcii Marqueza czy Isabel Allende.

Książka po raz pierwszy ukazała się w 1989 roku. Cały nakład został wyprzedany w niecałe dwa tygodnie, ale dodruk książki został wstrzymany przez rząd Iranu, a wydawnictwo, w którym się ukazała - zamknięte. Kontrowersyjna treść powieści stała się powodem procesu i aresztowania autorki. Do dziś książka nie jest w Iranie dostępna w oficjalnym obiegu, choć znają ją czytelnicy na całym świecie.

KOBIETY BEZ MĘŻCZYZN
Shahrnush Parsipur, Wyd. Claroscuro

Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

Shahrnush Parsipur (ur. 17.02.1946 r.) – jedna z najważniejszych przedstawicielek współczesnej literatury irańskiej. Z powodu kontrowersyjnych dla Irańczyków tematów poruszanych przez Parsipur – m.in. zagadnienia dziewictwa – kilkakrotnie była aresztowana, w więzieniu spędziła łącznie 4 lata i siedem miesięcy. Ze względu na cenzurę i szykany ze strony władz Shahrnush Parsipur opuściła Iran i od kilkunastu lat mieszka w USA. Inne jej utwory to Touba va Maanay-e Shab (Tuba i znaczenie nocy, 1988), Khaterat-e Zendan (Wspomnienia więzienne, 1996), Bar Bal-e Bad Neshastan (Siedząc na skrzydłach wiatru, 2002).

(nw)

Linki:

:: Shahrnush Parsipur
:: Shahrnush Parsipur - wikipedia

:: Film: Kobiety bez mężczyzn - againstgravity.pl
:: Film: Kobiety bez mężczyzn - filmweb.pl

:: Wydawnictwo Claroscuro

.

Komentarze

Dodaj komentarz: