“Nowi Polacy”, Patryk Karbowski

19.09.2012 
Kategoria: Karbowski Patryk, IKW, książka, autor

“Nowi Polacy / The New Poles”, Patryk Karbowski, przedmowa Adam Mazur, Wyd. Instytut Kultury Wizualnej :: Patryk Karbowski @YT.

Dokumentalna opowieść o współczesnych gimnazjalistach pochodzących z klasy średniej i wyższej, urodzonych po 1989 roku, nie pamiętających burzliwego okresu pierwszej połowy lat 90’, wychowanych w dobie konsumpcji, gwałtownego rozwoju technologii i społeczności internetowych. Ta grupa właśnie będzie w przyszłości tworzyła rzeczywistość nowej Polski. Autor towarzyszył swoim bohaterom w ich codziennym życiu starając się uchwycić wrażenie niepewności związane ze zmianami nie tylko w skali kraju i historii, ale też w wymiarze osobistym, związanym z dorastaniem.

Patryk Karbowski urodził się w 1989 roku. Niby nic, ale to jednak uderzające, że na scenę artystyczną, także fotograficzną, wchodzi pokolenie, które nie pamięta komuny, przysłowiowych kolejek po papier toaletowy, ekscytacji ośmiobitowymi komputerami Atari i smaku gum balonowych Turbo. Pięć lat później Cobain strzela sobie w łeb, dwanaście lat później talibowie rozwalają Nowy Jork, czyli jednak pokoleniowa przepaść. Ani się człowiek obejrzał, a w kraju wyrosło pokolenie nowych Polaków, nowych Polek. Właśnie nie młodych – bo młodość jest tu czymś oczywistym i póki co stałym, niemal niezmiennym błogostanem – ale nowych, jak nowe modele tabletów i samochodów, nowe wersje systemów operacyjnych i nowe filmy, nowa muzyka, wszystko nowe. Patryk Karbowski daje nam szansę w ten nowy świat nieco się zagłębić i spojrzeć na niego z innej perspektywy, może nie starej jeszcze, ale dojrzałej na pewno.” — Adam Mazur, Post-Polacy

NOWI POLACY, Patryk Karbowski
Wyd. IKW (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. IKW
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

(nw)

Linki:

:: Patryk Karbowski
:: Instytut Kultury Wizualnej

Komentarze

Dodaj komentarz: