“Pestka, drops, cukierek”, Grzegorz Kasdepke

30.10.2012 
Kategoria: Kasdepke Grzegorz, NCK, zwiastun, książka

“Pestka, drops, cukierek. Liczby Kultury”, Grzegorz Kasdepke, Wyd. NCK :: Zwiastun książki: “Wypowiedzi” @YT.

Nauka ekonomii dla dziecka w wieku 7-11 lat – brzmi przerażająco! Ale proszę nie łapać się za głowę. Grzegorz Kasdepke postarał się oswoić pojęcia takie jak „budżet” czy „kryzys” w sposób łagodny, inteligentny i przystępny. I oto efekt jego pracy. W swojej najnowszej książce znany i ogromnie lubiany przez młodych czytelników pisarz Grzegorz Kasdepke opowiada historię ludzi biednych i zniewolonych, ale jak to bywa w książkach dla dzieci, nie zostawia swoich czytelników w tym smutnym świecie.


Zwiastun książki: “Zagadki” @YT

Pokazuje, na przykładzie rodzeństwa z zimnej krainy, jak można zmieniać coś, co wydaje się beznadziejnie niezmienne, nawet gdy jest się tylko dzieckiem. Nie bohatersko, jak baśniowi rycerze w lśniących zbrojach, ale delikatnie, małymi kroczkami, bardziej wskazówkami niż zdecydowanymi decyzjami. A kiedy akcja przyspiesza, gdy wydaje się, że jednak będzie bitwa i szczęk oręża, autor pokazuje, jak zamiast agresji i siły użyć świeżo odzyskanego przez mieszkańców wioski poczucia humoru.

- (…) “w każdym człowieku, gdzieś w środku, jest taka pesteczka, taki drops, taki cukierek ulepiony z marzeń. To jedyny bagaż, jaki dostajemy na drogę, gdy mamy urodzić się tu, na tym świecie. Ale gdy już się urodzimy, to zaczynamy rosnąć. Rośniemy i rośniemy, stajemy się coraz więksi i ponoć coraz mądrzejsi. Mamy coraz więcej obowiązków i coraz mniej czasu na zabawę. A cukierek topnieje, rozpuszcza się, aż pewnego dnia znika zupełnie. Wtedy mówią o nas, że dorośliśmy, że wywietrzały nam z głowy głupie pomysły. Robimy tylko to, co pożyteczne. Sprzątamy, zamiast się bawić. Dyskutujemy, zamiast po prostu rozmawiać. Wolimy mądre książki od tych zabawnych. I lubimy się wyśmiewać, a nie śmiać.”

PESTKA, DROPS, CUKIEREK, Grzegorz Kasdepke
Wyd. NCK (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. NCK
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

(nw)

Linki:

:: Grzegorz Kasdepke
:: Grzegorz Kasdepke - wikipedia

:: Wydawnictwo NCK

Komentarze

Dodaj komentarz: